Star Wars Disney tarafından çok çok milyar dolara satın alındıktan sonra, efsane şirket oyun konusunda çok net bir karar almıştı. Mobil cihazlara çıkacak oyunları Disney Games ya da üçüncü parti yapımcılar yapacak; AAA dediğimiz, büyük bütçeli oyunlar ise EA Games’in sorumluluğunda olacak. Fikir buydu. İlk kısım çalıştı, Tiny Death Star, Galaxy of Heroes, Uprising, Heroes Path gibi gırla oyun gelip gitti mobil kısma. Yalnız EA Games tarafı sessiz kaldı. BioWare’in artık külliyata dahil olmayan The Old Republic ek paketleri hariç, bir tek Battlefront‘u gördük geçen sene.

Bu tabloyu değiştirme yolunda ilk adımlar atılıyor. EA bir taraftan Motive ve Visceral‘ın oyunu hakkında küçük küçük havayı kokluyor, bir taraftan da Capital Games bünyesinden bir oyunun çıkacağını paylaşıyor inceden. Yalnız en büyük bombayı bugün patlattılar. Daha öncesinde “BioWare, Visceral, DICE yapacak esas oyunları, araya da bir şeyler atarsak atarız” kıvamındalardı, şimdi ise bu denklemi bozdular. Yeni bir Star Wars oyunu geliyor. Ve biz bu konuyla ilgili, şu sebeplerden heyecanlıyız.

 

1. Başında God of War’ın Yönetmeni Var

04 God of War

Projenin başını çeken isim, pek çoğunuz için tanıdık gelmeyecektir. Adı sık geçen, kolayca hatırlanan şöhretli oyun yapımcılarından değil kendisi. Tanıştıralım, yeni Star Wars oyunumuzun başında Stig Asmussen duruyor. Kendisi daha önce Sony Santa Monica’da çalışıyordu. İlk God of War’dan itibaren, seride sırasıyla çevre tasarımı yönetmenliği, sanat yönetmenliği ve üçüncü oyunda bizzat oyunun yönetmenliğini yaptı. Şimdi de Respawn’da, Star Wars oyununu yapıyor. Ha Respawn demişken…

 

2. Arkasındaki Ekip Efsane

Titanfall

Respawn Entertainment; FPS tarihinin id ve Valve ile birlikte en önemli ekibi. Zerre de abartmıyorum bu cümlede. Çekirdek kadro, birkaç yıldır değişmedi. En eski isimleri 2015, Inc’ti. Medal of Honor: Allied Assault diye bir oyun çıkartıp, 2. Dünya Savaşı’nı FPS dünyasının bir numaralı trendi yaptılar. Ardından barınamadılar EA bünyesinde. Activision’ın hamiliğinde, Infinity Ward diye küçük bir şirket kurdular. Yaptıkları ilk oyun, Call of Duty formülü mükemmelleştirdi. Sonra formülden sıkıldılar, modern zamanlara geçtiler Call of Duty 4 ile. Bütün FPS dünyası yine onları takip etti. En son orada da tutunamayıp, Respawn’ı kurdular; Titanfall‘ı yaptılar. Fark etmediyseniz diye söylüyorum, onlardan sonra Call of Duty serisi üç kere geleceğe gitti. Yani evet, çok sağlam bir ekip var oyunun arkasında.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.