Geçtiğimiz günlerde Voltron’ın dönüşünü müjdelemişti bize Netflix. O çizgi filmin introsunu ararken internetten çocukluğumdan kalan çizgi filmlere de denk geldim ve kendi kendime dedim ki, “Madem Voltron reboot ediliyor, bunlar niye edilmesin?”. İşte bu şekilde ortaya çıktı bu liste.

Listeyi 10 ile sınırladım, daha bir sürü vardı buraya eklenebilecek ama istedim ki, herkes listeye kendi çocukluk efsaneleriyle katılabilsin. Ayrıca bazı kurallar da koydum kendime. Çok birbirine benzer işler olmasın dedim, mesela Darkwing Duck varken bir de Ducktales’e gerek yok diye düşündüm. İşte temalar çok yakın olmasın dedim, Dinosaucers’ı aldım, Dino Riders’ı pas geçtim. Bir de çok taze yeni işlere imza atılmış ya da atılacak olan işleri de almadım, işte He-Man gibi, Mask gibi işleri de o yüzden almadım. Bir de işte meşhur çizgi romanlardan adapte edilmiş Spider-Man, Adventures of Batman gibi işleri de almadım.

Listeyi hazırladıktan sonra bize en güzel introları anlatır o çizgi filmleri dedim ve youtube’dan bulabildiğim en iyi kalitede intro’larını da ekledim. Size de keyifle okuyup, fikirlerinizi paylaşıp, kendi favori çizgi filmlerinizi yorumlara eklemek kaldı. Buyurun efendim.

Bravestar

Bravestar çok acayip bir çizgi filmdi. Ana kahramanımız 4 hayvanın -şahin’in gözü, kurt’un kulakları, ayı’nın gücü, puma’nın hızı- özelliklerine sahip kızılderili bir şerif. Bir de mekanik atı var ki, adam üzerine biniyor, sonra icap edince böyle kaslı maslı insanvari bir şey oluyor, elinde de kocaman shotgun tüfeği falan. Böyle şeyler izleyip iyi gelmişim bu günlere.

 

Captain Planet and the Planeteers

Efendim eskiden çizgi filmler sadece çocuklar vakit geçirsin diye değil, eğitilsin diye de vardı. Bu yüzüklü 5 genç ve takım çalışmasıyla ortaya çıkardıkları Captain Planet bir yandan kötülerle savaşırken, diğer yandan dünyayı temiz tutmayı öğretirlerdi. Onun dışında Green Lantern Corps’un dünya versiyonu gibiydiler. Ama hala o kalp yüzüğünün ne işe yaradığını tam anlayabilmiş değilim.

 

Darkwing Duck

Batman mi dediniz. Güldürmeyin beni. Darkwing Duck varken Batman de kimmiş. Bu kadar güzel bir parodi olabilir mi ya? O gecenin içinde kanat çırpan terör. O ayakkabınıza yapışan sakız. O dişinize yapışan ıspanak. O Darkwing Duck.

 

Defenders of the Earth

Daha Avengers’ı tam anlamıyorken, böyle toplama bir takım vardı. Flash Gordon, Phantom, Mandrake ve onun bodyguardı Lothar’dan (Türkçe’ye Abdullah diye geçmişti, çizgi romanlarında ama çizgi filmde ne diyorlardı hatırlayamadım) oluşan ekibimiz ve bir grup çoluk çocuk süper kötülere karşı dünyamızı savunuyorlardı. Dönemine göre güzeldi.

 

Dinosaucers

Devir Jurassic Park devri, dinozorlarla ilgili ne varsa izleniyor tabi. Bu çizgi filmde oradan kalma. Konuşan dinozorlar falan küçücük çocuğun hayal gücünü genişletiyor. Bir de o dönem illa çocuk kahramanların yüzükleri olmalı diye bir kural mı varmış acaba?

 

Galaxy Rangers

Kovboylar uzayda, her birinin özel güçleri var ve mekanik atlara biniyorlar. Daha ne olsun. Almanya’ya tatile gittiğimizi ve sabah erkenden kalkıp olmayan Almancam ile bu çizgi filmi izlediğimi hatırlıyorum. Öyle seviyordum yani.

 

Il était une fois la Vie la Vie (Vücudumuzu Tanıyalım)

https://www.youtube.com/watch?v=IrBQii4P3vc

İşte bir diğer öğretici çizgi filmimiz. Nice kişi tıp yazdı sırf bu çizgi film yüzünden. Eğitim açısından on numaraydı. Hoş benim o kadar da çok bir şey aklımda kalmadı ama, olsun. Çocuklara vücudun işleyişini öğretmenin süper pratik yolu. Yalnız intro’sunun başı sonu biraz acayipmiş, şimdi izleyince fark ettim.

 

Inspector Gadget

Gadget’ın komik durumlara düşmesi neyse de, biz çocukları etkileyen o yanındaki küçük kızın (Penny) yetişkin bir adamdan daha zeki olmasıydı bence. Bu arada bu komik abinin “Cyborg” olması çok acayip değil mi? Hemen yeni öğrendiğim bir bilgiyi de paylaşayım, kötü adamların organizasyonun adı M.A.D.’in açılımı Mean And Dirty/Kaba Ve Pis’miş. Bir anda bütün esrarengizlik gitti di mi?

 

Thundercats

https://www.youtube.com/watch?v=1LihbdtfJ7Y

Yalan söylemeyelim hepimiz Cheetarah için izliyorduk. Gözlerine hastaydık evet. Ama konseptin başarısı da apayrı. Aslangiller familyasından evrilme kahramanlarımız süper bir dünya kurmuşlardı, hayran hayran bakıyorduk. Bugün hala neden filmi çekilmemekte anlamakta zorluk çekiyorum.

 

Where in the World is Carmen Sandiago?

Güzel bir dedektiflik hikayesine kimse hayır diyemez. Hele de gizemin çözümü için tüm dünyayı dolaşıyorsanız tadından yenmez. Sanki Dan Brown “Da Vinci Şifresi”nde buradan mı esinlenmiş gibi gelmedi mi size de? Bir de tabi biz erkekler için güzel bir bayanın peşinden dünyayı dolaşma fikri de fena durmuyor değil mi? Bugün gelsin yine keyifle izlerim.

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.