Amerikan TV dünyasında 2013-2014 sezonu artık finalini yapıyor. Neredeyse tüm karasal yayın dizileri, sezon kapanışlarını ya yaptılar, ya da yapmalarına bir iki bölüm kaldı. Hâl böyle olunca, gözler yeni sezona çevrildi. Hangi dizi iptal oldu, hangi dizinin yeni sezonu gelecek tartışmalarının arasında, bir de eşit derecede mühim şu soru var: Gelen yeni diziler ne? Hangilerini izlemeli?

NBC, CBS, ABC, FOX, CW gibi karasal yayın yapan kanalların neredeyse hepsi yeni dönem dizilerini açıkladılar. Sizler için, en azından pilot bölümleri sipariş edilen bütün dizilere göz gezdirdik. Kadrolarına, arkalarındaki yaratıcı zihinlere, vaat ettikleri hikayelere baktık. Dedik ki, Geekyaparlara sağlam bir yeni sezon kılavuzu hazırlayalım. Henüz HBO, AMC, Showtime, FX gibi kablolu yayın kanalları yeni dizilerini açıklamadılar, zaten onlar konvansiyonel sezon strüktürünü takip etmediklerinden, öyle bir beklentimiz de yok. Peki ya diğerleri? Biz, açıklanan tüm yeni diziler arasında, şu aşağıdaki 10 diziyi göz atmaya değer buluyoruz. Başarılı olurlar mı, iki bölümde iptal edilirler mi bilmiyoruz, ama bizce en azından bir “Dur bakalım neymiş bu ya?” denmeyi hak ediyorlar.

Buyurun efendim, işte yeni sezonda göz atmanız gereken, dikkat çekici 10 yeni dizi!

 

10. Selfie (ABC)

Selfie

Suburgatory’nin iptal haberi için hayranlar yürekleri ağızlarında bekleyedursunlar, dizinin yaratıcısı Emily Kapnek yeni ufuklara yelken açıp, arkayı sağlama aldı bile. Kapnek’in yeni dizisi Selfie, bir sosyal medya fenomenini konu alıyor. Esas kızımız, bir sosyal medya skandalına imza attıktan sonra, bir PR uzmanını işe alıp, markasını yeniden yaratmayı planlıyor. Dürüst olmak gerekirse konsept pek iç açıcı durmamakta, fakat bu esas kızı Doctor Who’nun Amy’si Karen Gillan’ın, PR uzmanını da Harold & Kumar’ın Harold’u John Cho’nun oynuyor olması yüzünden bir iki bölüm bakmak şart.

Kime Hitap Ediyor?: Suburgatory hayranları, Karen Gillan’a doyamayan Doctor Who’cular, sosyal medya fenomenleri.

 

9. The Flash (CW)

The Flash

Aslında Flash hakkında söylenecek pek bir şey yok. Zaten geleceği sağır sultana bile malum olan bir bilgiydi. CW’nin felaket derecede başarılı dizisi Arrow’dan kopan Flash’ı, aynı dizideki gibi Grant Gustin canlandıracak. İlk kostüm görüntüleri umut verici gözüküyor. CW’nin genel çizgisini de bildiğimizden, rahat rahat ilk sezonunu tamamlar diyoruz. Arrow’u geçebilecek mi, mesele o. Dürüst olmak gerekirse Flash’ın kendisi Green Arrow’dan daha popüler bir karakter olduğundan, kağıt üzerinde bu çok mümkün. İlk bir Arrow hayranları deneyip, iyi olup olmadığını zaten internette söyleyeceklerdir. O dakikaya kadar bir iki bölüm de kendiniz için göz atmanız, zararınıza olmaz.

Kime Hitap Ediyor?: Arrow hayranları, DC Comics’ciler, gerçek Flash Barry Allen’dır diyenler

 

8. A to Z (NBC)

A to Z

A to Z, bir çöpçatanlık sitesini konu almakta. Dizinin konsepti, anladığımız kadarıyla, bir ilişkinin başından sonuna kadar olanları konu almak üzerine olacak. Siteyi işleten kadını, How I Met Your Mother ile önce kıl olup, sonra delicesine bağrımıza bastığımız Cristin Millioti’nin canlandırıyor olması A to Z’nin bu listeye girmesindeki tek sebep. Yoksa fikir ne orijinal, ne de ilgi çekici. Fakat Millioti’nin büyüsü, diziye bir karakter katabilir. Tabii ilk bir göz atarken şu düsturu da unutmamakta fayda var: Sitcomların oturması vakit alır. İlk iki bölümde harcamamak gerek yani.

Kime Hitap Ediyor?: How I Met Your Mother bağımlılığını üzerinden atamayanları, kenarda sitcom dursun izlerim diyenleri

 

7. iZombie (CW)

iZombie

İtiraf vakti: Üzerinde CW etiketi olan hiçbir diziden zerre derinlik beklemiyorum. Birkaç istisna haricinde Warner Bros’un “gençlere hitap eden” kanalı, genelde basit dizilerle rotasını belirledi. O yüzden iZombie’yi de çok büyük beklentilerle karşılamayacağım. Fakat iZombie için heyecanlanmama sebep olan iki şey var. Birincisi, az önce bahsettiğim o istisnalardan biri, Veronica Mars’ı yaratan Rob Thomas’ın imzasını taşıyor olması. İkincisi ise sırtını dayadığı şeyin DC imzalı bir çizgi roman olduğu gerçeği. Zombiye dönüşen ve insanlığını sürdürmek için ihtiyacı olan beyinlere ulaşmak adına morgda çalışan bir zombiyi konu alan dizinin başrolünde Masters of Sex’in Vivian’ı, Once Upon a Time’ın Tinker Bell’i Rose McIver var.

Kime Hitap Ediyor?: Veronica Mars hayranları, zombi hastaları, Rose McIver’a inceden bir aşkı olanlar

 

6. Hieroglyph (FOX)

Hieroglyph

FOX kendini tutamayıp, pilot bölümün de ötesinde 13 bölümlük bir sipariş verdi bile. Yani hiçbir şey değilse, Hieroglyph’in en azından bir sezon bizimle beraber olacağına kesin gözüyle bakmak yanlış olmaz. Bu güvenin sebebi de kuşkusuz dizinin orijinal konsepti. Pacific Rim’in yazarı Travis Beacham’ın yarattığı dizi, Antik Mısır’da geçecek. Ana karakterleri dönemin firavunu ve hapisten çıkartılıp, onun yanına verilen bir hırsız. Kablo dizilerinin gittikçe yaratıcılaştığı ve reytinglerin de yaratıcılığı takip ettiği bir dönemde, FOX Beacham’a gereken özgürlüğü tanıyacaktır.

Kime Hitap Ediyor?: Vikings ve Rome gibi tarihi dizilerin hayranları, Antik Mısır’a ilgi duyanlar, Pacific Rim’in senaryosunu gerçekten beğenen o üç kişi

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.