Sinemaseverler olarak yine dolu dolu bir yıl geçirdik. Bazı filmler beklentilerimizi karşılardı bazıları karşılamadı, bazıları inanılmaz şaşırttı bazıları inanılmaz üzdü… Biz de sinemayı seven, takip eden insanlar olarak bütün sene boyunca bu filmleri konuştuk, birbirimizin üzerine filmler fırlattık, hangi filmin ödül alıp hangi filmin alamayacağı üzerine aramızda tartıştık. Bu tartışmalar elbette ki hiçbir zaman kesin bir şekilde son bulmayacak ama en azından dün gece yapılan Altın Küre gibi ödül törenlerinde sizin beğendiğiniz filmlerin ödül alması, arkadaşlarınıza karşı elinizi güçlendirecek bir argüman. O halde gelin dün gece Altın Küre nasıl geçti, hangi filmler ve diziler ödül aldı hep birlikte bakalım.

images

Ödül töreninde ödül alan film ve dizilere geçmeden dün gecenin en eğlenceli konusuyla başlayalım; Ricky Gervais. Toplamda beşinci kez Golden Globe sunuculuğu yapan ünlü komedyen dün bir kez daha sivri dili ve esprileriyle töreni izleyen herkesi diken üstünde tuttu. Hani koskocaman dünya yıldızlarının Ricky Gervais’in karşısında sözlüye kalkmak istemeyen öğrenci gibi saklanmalarını seyretmek inanılmaz güldürdü beni. Özellikle Gervais’in açılış konuşmasının tamamında inanılmaz rahatsız olmuş bir yüz ifadesine bürünen Tom Hanks’in bu halleri uzun bir süre aklımda kalacak. Tom Hanks demişken ünlü oyuncunun Cecil B. DeMille Ödülü‘nü almaya hak kazandığı gecede ödül konuşmasını yaparken göz yaşlarına boğulması dün geceye damgasını vuran bir diğer başka olaydı. Kıyamam lan.

Gecenin ödül tarafı için ise bir hayli karmaşık duygular içinde olduğumu söylemem gerekiyor. Drama dalındaki en iyi film ödülünü kazanan 1917’nin yönetmeni Sam Mendes En İyi Yönetmen dalındaki ödülü de kazanarak geceye damgasını vurdu. Ama benim ilgimi çeken şey bu sene çoğu kişinin burun kıvırdığı ve Quentin Tarantino’nun en zayıf filmlerinden biri olarak gösterilen Once Upon a Time in Hollywood filminin En İyi Senaryo, En İyi Müzikal/Komedi Filmi ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında toplamda üç ödül kazanması oldu. Bu senenin en sevdiğim filmlerinden biri olan Parasite’ın En İyi Yabancı Film kategorisinde ödül kazanması da beni bir hayli mutlu etti. Ayrıca bu sene en çok tartışılan filmlerden biri olan Joker’in En İyi Film Müziği ödülünü ve Joaquin Phoenix’in drama dalındaki En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanması ufukta bir Oscar mı gözüküyor sorusunu akıllara getirdi.

images (4)

Törenin diğer yarısı olan televizyon kısmında ise bana göre yine Fleabag rüzgarı esti. Üçüncü sezonu ile bu seneki ödül töreninde hem müzikal/komedi dalındaki En İyi TV Dizisi ödülüne hem de En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Senenin drama dalındaki En İyi TV Dizisi Succession seçilirken bu senenin başında hepimizin büyük bir keyifle izlediği Chernobyl yılın En İyi Mini TV Dizisi ödülüne layık görüldü. Öte yandan bu senenin en çok konuşulan dizilerinden Barry gibi diziler ise maalesef eli boş döndü ödül töreninden. Eh ne diyelim, kısmet değilmiş…

Ödül töreninde bütün ödül kazananlar ise şöyle;

En İyi Film (Drama): 1917

En İyi Film (Komedi/Müzikal): Once Upon a Time in Hollywood

En İyi Film (Animasyon): Missing Link

En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Joaquin Phoenix, Joker

En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Renée Zellweger, Judy

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi/Müzikal): Taron Egertan, Rocketman

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi/Müzikal): Awkwafina, The Farewell

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laura Dern, Marriage Story

En İyi Yönetmen: Sam Mendes, 1917

En İyi Senaryo: Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood

En İyi Film Müziği: Hildur Gudnadóttir, Joker

En İyi Orijinal Şarkı: (I’m Gonna) Love me Again, Rocketman

En İyi Yabancı Film: Parasite (Güney Kore)

 

En İyi TV Dizisi (Drama): Succession

En İyi TV Dizisi (Komedi/Müzikal): Fleabag

En İyi Mini TV Dizisi: Chernobyl

En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Brian Cox, Succession

En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Olivia Colman, The Crown

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi/Müzikal): Ramy Youssef, Ramy

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi/Müzikal): Phoebe Waller-Bridge, Fleabag

En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi): Russel Crowe, The Loudest Voice

En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi): Michelle Williams, Fosse/Verdon

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dizi): Stellan Skarsgard, Chernobyl

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Mini Dizi): Patricia Arquette, The Act

Ödül alanlar ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Arasında ödülü hak etmediğini düşündüğünüz ya da ödül kazanması gerektiğini düşündüğünüz filmler ya da diziler var mı?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.