Uzun süredir bir insandan bahsetmek istiyordum sizlere. Bu insan Türkiye’de hatta Dünya’da sadece ucuz içeriğin ilgi görebileceği iddiasını tek başına kamera karşısına oturarak kırmış bir insan. Kırdığı duvarlarından ötesine kendi elleriyle dövdüğü bir zinciri taşıyan, zinciri kırma, diye ünlemleyen bir insan. İddiamı arttırmam gerekirse Türkiye’de Youtube’u en iyi kullanan insan, Barış Özcan.

Barış Özcan’ı çok kere anlatmak istedim. Videolarından listeler, anlattıklarından çıkarımlar yazmak istedim bu sayfalara. Ama bu çok yönlü insanı neresinden tutup anlatmaya başlayacağımı bilemedim. Taslaklarıma sık sık Barış Özcan başlıklı yazılar girilip siliniyordu. Ama hiç yayınlanamıyordu çünkü bu insanı eksik anlatmak kendimi affedemeyeceğim bir hata olurdu. Eğer kendisinin sıkı takipçisiyseniz bu korkuyu anlarsınız.

screen-shot-2016-09-22-at-11-20-20-am
Bugün Barış Özcan’ı konu etmeyi farz haline getiren ve kendisini nereden anlatmaya başlayacağımı işaretleyen bir haber aldım Barış Özcan’ın kendi kanalından. Şöyle ki, Youtube geçtiğimiz günlerde Londra’da bir toplantı yapmış. 150 Youtuber’ın davet edildiği bu toplantı sosyal değişimi ele alıyormuş. Bu 150 kişi içinden 12 kişiye ise geriye kalan davetliler başta olmak üzere tüm Youtube’a örnek olsun diye “değişim elçisi” ünvanı verilmiş ve Youtube nezdinde özel bir yer edinmişler.

YT.00_00_27_06.Still010

12 özel YouTuber içinde Türkiyeli tek bir Youtuber var o da tahmin edersiniz ki Barış Özcan. Her hafta en az bir videoyla bizi düşünmeye, sanata, tasarıma ve teknolojiye sevk eden bu insan tüm YouTube dünyası içinde geri kalanına örnek olsun diye seçilmiş. Bununla çok gurur duyuyoruz tabii ancak çok da şaşırmamak gerek. Barış Özcan ele aldığı konularla herkese, her yere hitap edebiliyor. En yerel meselelere bile getirdiği yorum tüm küreye mâl olabiliyor.

YouTube’un Barış Özcan’ın içinde yer aldığı değişim elçileriyle beraber başlatmayı hedeflediği #CreatorsforChange projesi için 1 milyon dolar ayırdığı biliniyor. Projenin ne gibi aksiyonlar vereceğini veya paranın neye harcanacağını bilmiyorum. Özellikle ikincisini pek merak etmiyorum bile. Benim bildiğim ve merakla yaklaştığım konu Barış Özcan denen insanın kaliteden asla taviz vermeyen içeriklerle Türkiye’de geniş bir sadık kitle kazanması ve kitlesinden aldığı güçle büyüyerek Youtube’un belki de en önemli projelerinden biri olacak projesinde temel rollerden birini oynayacak olması. Kendisi buna duyduğu heyecanı aşağıya ekleyeceğimiz videosunda o karizmatik sesi ve içten sözleriyle açıklıyor. Ben yaptığı işe büyük saygı duyan ve geldiği yerden içten gurur duyan bir izleyicisi olarak kendisini tebrik ediyorum. Henüz bu güzel insandan haberdar olmayanlarınız varsa Barış Özcan kanalına bir göz atmanızı öneriyorum.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.