Amazon’un bizi güç yüzüklerinin dövüldüğü zamanlara götürecek olan yeni Yüzüklerin Efendisi dizi uyarlamasından bir haberimiz var. Daha önce de birçok kez fantastik ve tarihi yapımda izleme imkânı bulduğumuz –  büyük ihtimalle de Merlin‘in  Alvarr’ı olarak değil, Taht Oyunları‘nın Benjen Stark’ı olarak hatırladığımız – Joseph Mawle diziye katılmış. İngiliz aktör, henüz detaylarını bilmediğimiz ama dizinin kötü adamı olacağı düşünülen Oren rolüyle karşımıza çıkacak.

merlin - alvarr - yüzüklerin efendisi - oyuncu

Diziyle ilgili elimizde çok fazla bilgi yok açıkçası. Ancak bir toparlama olsun diye, şimdiye kadar öğrendiklerimizi biraz konuşabiliriz. İlk olarak dizinin Tolkien Vakfı ile işbirliği içerisinde olduğunu biliyoruz ki bu, özellikle Christopher Tolkien’in babasının işlerinin uyarlanmasına yönelik genel tavrı düşünüldüğünde çok iyi bir şey.

İkinci olarak dizinin resmî twitter hesabından paylaşılan harita ve “İkinci Çağ’a hoş geldiniz” notu sebebiyle olayların İkinci Çağ’da geçeceğini biliyoruz. Bu üç bin küsür yıllık çağın en önemli olayları arasında Númenor’un yükselişi, Sauron’un güçlenmesi, Yüzük Tayfları’nın yaratılışı ve Tek Yüzük için Elfler ile Sauron’un büyük savaşı sıralanabilir. Tam olarak hangi aralığı veya olayı izleyeceğimizi henüz bilmiyoruz ama en azından Yüzük Kardeşliği‘nden çook çok öncesini anlatan, aşağı yukarı Güç Yüzükleri etrafındaki savaşın yaşandığı dönemde geçen yeni bir hikâye arkı izleyeceğimiz kesin.

Dizinin ana yazar kadrosunda JD Payne ve Patrick McKay bulunuyor; aynı zamanda Taht Oyunları‘nın gediklisi Bryan Cogman da birden çok bölüm için danışman yapımcılık rolünü üstleniyor. Bölümlerden bazılarının yönetmen koltuğunda J.A. Bayona’nın oturacağı da bilgilerimiz arasında yer alıyor. Kadroda yer alacakları Joseph Mawle’den önce açıklanan diğer iki oyuncu ise Will Poulter (Ritüel, Black Mirror) ve Markella Kavenagh (The Cry). Kavenagh Tyra isimli bir karakteri canlandıracak, Poulter’ın rolü ise henüz belli değil.

Şimdiden Amazon tarafından iki sezon siparişi alan diziyle ilgili bütün bildiklerimizi özetledim sanırım. Belki üzerine konuşacak çok fazla bir şey yok ancak elimizdeki bilgilerin genel itibariyle umut verici olması ve Amazon’un elini korkak alıştırmadığı dizi bütçesi birleşince, heyecanlanmamak mümkün değil. Sizler ne dersiniz? Yorumlara bekliyoruz.

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.