Hatırlayacaksınız, geçtiğimiz günlerde Steven Spielberg ’in süper kahraman filmleriyle ilgili bir yorumunu paylaşmıştık sizlere. Usta yönetmen “Western de geldi geçti, bu trend de biter” demişti. Şimdi ona, bu işlerin kaynağından bir destek geldi. Batman v. Superman: Dawn of Justice’in yönetmeni ve kariyerindeki beş filmin dördü süper kahraman olan Zack Snyder, şu ifadeleri kullandı.

“Haksız olmayabilir. Bence bu bizim üzerimizde, yani sinemacıların üzerinde sadece süper kahraman filmi yapmak için süper kahraman filmi yapmama yönünde bir baskı oluşturuyor. Benim için  DC ile çalışmayı sevmemin sebebi Batman, Supermen ve Wonder Woman’ın Amerikan mitolojisi olması. Bu bir süper kahraman yaratmaktan ibaret değil, bu içinde yaşadığımız mitolojik bir evren. Umarım zamana karşı ayakta durabilir. Karakterler durdu neticesinde. Ama tabii, izleyicilerin gelecekte ne isteyeceğini kim bilebilir?”

Sonra da başka bir röportajda bir de Marvel’a gömerek dediğini tekrarladı kendisi:

“Bence haklı olabilir. Ama Batman ve Superman süper kahraman filmlerini aşıyorlar, çünkü onlar Batman ve Superman. Yani Ant-Man gibi “bu haftanın mamülü” tipi bir şey değiller. Dalga geçmek için söylemiyorum, her neyse. Bir sonraki Bir Şey-Adam kim olacak?”

Director Zack Snyder attends the "Man Of Steel" world premiere at Alice Tully Hall on Monday, June 10, 2013 in New York. (Photo by Evan Agostini/Invision/AP)

Snyder hızını alamadı, sonra da şunları söyledi:

“Westernler gibi mi olacak dedi? Ama Hâlâ harika Westernler var. Bence herhangi bir şey bir janr olduğunda bakmak ve anlamaya çalışmak zorundasınız.”

Durun bir dakika doğru anlamış mıyız diye bir baştan sayalım. Önce “Evet, süper kahraman filmleri bitecek, ama benimki süper kahraman filmi değil, mitoloji” dedi. Ondan sonra “Marvel’ınkiler mitoloji değil” dedi. Her şeyi de “Ya bir dakika, Westernler de bitmedi ki, ne alaka?” diyerek tamamladı. Sevgili Zack. Batman ve Superman mitolojik olabilir. Öyleler de zaten. Ama başarıyı ve uzun zaman boyu ayakta kalmayı bunlar sağlamıyor. İyi film olman gerekiyor bunun için. Guardians of the Galaxy yıllar sonra anımsanacak mı? Anımsanacak. Peter Quill mitolojik mi? Hayır. Ama iyi, akılda kalıcı, nesilleri etkileyeceği kesin olan bir işin ana karakteri. Çünkü sen burada tarih yarıştırmıyorsun. Sinema kalitesi yarıştırıyorsun. Zaten tarih yarıştırıyor olsan, MCU diye bir şeyi yakalamak için bugün BvS çekiyor olmazdınız ey sevgili Zack. Az biraz bir sakin ol Zack. Neler diyorsun Zack…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.