Baştan bir şeyi söyleyelim: biz bugün soluksuz Zootropolis öveceğiz. Bunu bir yerden para aldığımız, bir sponsorluğumuz olduğu için değil. Filmi seyrettiğimiz, kalbimizin çok özel bir yerine dokunduğunu hissettiğimiz ve samimiyetle herkesin de bu tecrübeyi yaşamasını istediğimiz için yapacağız. Filmin hissiyat ikamesi olan müzikleri zaten şurada listeledik. Ancak filmin tek olayı, verdiği mesaj değil elbette. Zootropolis, 90’larda çocuk olan herkesin çok aşina olduğu bir damarın varisi: Buddy cop filmleri. Hani vardır ya, bir dava, bunun peşinde koşan iki zıt kişilik, önce birbirlerine kıl olurlar, sonra çok iyi dost çıkarlar filmden… Hah! Zootropolis o süper tada sahip işte. Tam olarak neden bahsettiğimizi anlatamadıysak da, şu 6 örnekle güçlendirelim?

 

48 Hrs

TM & Copyright © 2002 by Paramount Pictures. All Rights Reserved.

Film neydi: 48 Hrs, ya da ülkemizdeki adıyla 48 Saat –şoke edici bir çeviri, farkındayım– başrollerinde 80’ler ve 90’ların en büyük yıldızlarından ikisinin bulunduğu bir polisiye filmdi. Bir tarafta polis Jack Cates (Nick Nolte), bir tarafta da suçlu Reggie Hammond (Eddie Murphy). Bulmaları gereken bir polis katili. Ellerindeki süre de 48 saat.

Zootropolis’e mirası: 48 Hrs, pek çoklarınca “buddy cop” türünün babası kabul ediliyor, dolayısıyla sadece Zootropolis’e değil, aşağıdaki tüm filmlere de büyük mirasları var. Ama spesifik olarak Disney’nin filminin 48 Hrs’tan özellikle “bir suçlu, bir polis” dinamiğini daha net aldığı kesin!

 

Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

Film neydi: Eddie Murphy’nin kostüm giyme dönemi öncesindeki tartışmasız en önemli rolü Beverly Hills Cop, Axel Foley adında kural tanımaz bir polisin, işçi sınıfı yoğunluklu merkez Detroit’ten, zıpçıktı zengin züppelerle dolu Beverly Hills’e atanmasını konu alıyordu.

Zootropolis’e mirası: Özellikle Beverly Hills Cop III’ü izlemiş olan kimsenin aklından, Axel Foley ve Nick Wilde karakterleri arasındaki bağlantıya dair ufak da olmasa bir şeyin geçmemesi mümkün değil. Beverly Hills Cop, buddy cop filmleri arasında spesifik olarak bir karakteri diğerinden daha ön plana çıkarmasıyla meşhur. Zootropolis’te böyle bir durum yok, ama o ön plana çıkan karakterin izleri var.

 

Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

Film neydi: Shane Black’in yönettiği, başrollerini de Robert Downey Jr, Val Kilmer ve Michelle Monaghan‘ın paylaştığı film, yanlışlıkla aktör olmuş bir hırsızla, gay bir dedektifin macerasını konu alıyordu. Evet, anlattığım kadar absürt bir konusu var, ama kotarıyor işte.

Zootropolis’e mirası: Çok net söylüyorum, Zootropolis’in Kiss Kiss Bang Bang’den aldığı en önemli şey arka planını dolu dolu tutması. Shane Black’in huyudur zaten, arkaya attığı tabloyu da incik, cıncıkla doldurur. Buddy cop filmleri genelde karakter üzerine olurlar, ama Kiss Kiss Bang Bang –ve Zootropolis de– arka planındaki detaylarıyla da güçlü.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.