Habere girişmeden önce biraz girizgah yapmak gerek. Bildiğiniz gibi, Avengers: Age of Ultron geçtiğimiz Bahar aylarında vizyona girdi baya büyük bir beklentiyle. Bizim meseleyle ilgili karışık görüşlerimiz vardı; kimimiz beğendi, kimimiz hayal kırıklığına uğradı. Açıkçası tüm dünya mesele Age of Ultron olduğunda göbekten ikiye bölünmüş gibi duruyordu zaten. Bir kısım hiç beğenmemiş, bir kısım ise takdirle karşılamıştı.

Avengers-Age-of-Ultron-poster-1

Ben şahsen beğenmediğim için, akabinde Age of Ultron ilgili yaptığım haberlerde verdiğim yorumların bir bölümü sizler tarafından taraflı olarak karşılandı, ya da en azından, Age of Ultron’u başarısız göstererek haklılığımı kanıtlamaya çalıştığımı düşündünüz. O zaman öyle bir niyetim yoktu, ama dürüst olayım, şimdi biraz var. Zira son gelen haberler gösteriyor ki, Disney de filmi başarısız buluyor.

Burada aklınızda tutmanız gereken şey şu, Age of Ultron’un 1.3 milyar dolarlık gişesi dünya üzerindeki başka herhangi bir film için başarısız bir rakam değil. Olması mümkün değil zaten. Ama Age of Ultron’un yönetimsel bakış açısıyla kapışması gereken bir selefi vardı. Age of Ultron o rakama ulaşamadı. Fakat Bleeding Cool’un haberine göre, Disney sadece Age of Ultron’un selefinin 1.5 milyar dolarlık rakamının altında kalmasından rahatsız değil. Aynı zamanda eleştirel açıdan da (Avengers’ın Rotten Tomatoes notu %92, Age of Ultron’un %74) altta kalmış olmasını başarısız buluyor.

Whedon 1

Görünen o ki, geçtiğimiz gün haberini yaptığımız yeniden yapılanmada bu bakış açısının büyük ölçüde faydası olmuş. Kevin Feige’nin Age of Ultron’un bekleneni veremediği gerçeğini Ike Perlmutter’dan kurtulmak için koz olarak kullandığı söyleniyor. Tabii burada işin perde arkasını hiç bilmiyoruz ama, pek çokları Age of Ultron’un çekim sürecinin Joss Whedon tarafından “kabus olarak nitelendirmesinin sebebinin “harika bir insan” olarak tanımladığı Feige değil, Perlmutter olduğunu, Age of Ultron’u başarısız kılan şeylerin arasında da bu çatışmanın yattığını söylüyor. Yalnız bu bir bahane de olabilir, çünkü inanılmaz münzevi bir insan olan Perlmutter hakkında hiçbir şey bilmediğimiz gibi, Perlmutter çıkıp kendini de savunmuyor. Tek bildiğimiz şey, Age of Ultron’un finanssal olarak yetersiz görülmesi, ve bunun Marvel Studios’daki değişiklikleri tetiklemesi. Peki siz ne diyorsunuz geekler, bundan sonrası ne olur?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.