Bugün Force Friday. Biz kendisine topraklarımızda Güçlü Cumalar diyebiliriz. 4 Eylül Cuma günü, uzun zamandır Star Wars hayranları tarafından çılgınlarcasına bekleniyordu, ve en sonunda teşrif etti. Olayı? Olayı Star Wars’ın kanını, canını oluşturan yan ürünlerin silme tanıtıldığı, indirime girdiği, kampanyalarının yapıldığı gün olması. Bugün Star Wars figürlerini rafa dizme, tişörtlerini giyme, oyuncaklarını sandıklardan çıkarma günü anlayacağınız.

BB-8 2

Eğer Star Wars ile yan ürünleri arasındaki özel bağın ayırdında değilseniz, şöyle kısa bir hatırlatma yapalım. Star Wars, pek çok anlamda “merchandise” dediğimiz bu yan ürünlere organik olarak bağlı. Yönetmeni ve yaratıcısı George Lucas’ın muhteşem manevralarıyla, Star Wars’ın yan sanayisi kendinden daha da önemli bir yere geldi neredeyse. Ve elbette Lucas, vakti zamanında “bu proje tutmaz” diyen yöneticiler sağ olsun Star Wars’ın ürünleştirme haklarına karşı yönetmenlik ücretinden vazgeçtiği için, çılgınlar gibi zengin oldu.

Hatta pek çok zaman, Lucas “ürünleştirebileceği” karakterler yaratmakla suçlandı. İnsanlar genelde bu konuya Episode I’in hiç sevilmeyen karakteri Jar-Jar Binks’i örnek gösterirler ama, bu Lucas’ın yirmi birinci yüzyılda geliştirdiği bir huy değildi. Episode VI’daki Ewok’lar da aşağı yukarı bu amaçla yaratılmışlardı. Bu bayrağı yeni Star Wars filmleri de taşıyacakmış gibi gözüküyor. Örneğin o şirinler şirini top droidi vardı ya? Onu boşuna mı koydular filme?

Sorun şu, R2-D2 gibi astromech droidler ve C-3P0 gibi protokol droidlerinden zilyon tane ürün yapıldı zaten. Yeni şey satmak istiyorsanız, yeni bir forma kavuşturmanız gerekiyor. Bir de onu elbette, şeker, havalı ve arzulanası bir hâle sokmanız gerekiyor. Star Wars’ın karakter tasarımcıları BB-8’i zaten böylesine süper tasarlayarak yolun yarısını aldılar. Diğer yarısını da şu akıllı telefonlarla bağlanıp, ses komutalarıyla da hareket edebilen oyuncağı yapan Sphero kat etmiş. Videoyu şöyle iliştiriyoruz, bugün pek çok mecrada Star Wars ürünlerinin indirimde olduğunu hatırlatıyoruz, ve film çıkınca alınacak edevatlar için paraları şimdiden biriktirmeye başlıyoruz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.