Veda etmek zor bir eylem. Bir de, neresinden baktığınıza göre çok değişkenlik gösterebilecek bir eylem. Kimisi için yaşamın en zor anları; nefes almayı zor kılan, düşündükçe böğrü delen, ruhu burkan şeyler. Kimisi için ise çok güzel bir hikayenin, aynı anda hem üzücü, hem de güzel olan finali olduğu için takdir görmeyi hak eden anlar bütünü.

Neresinden bakarsanız bakın, vedalar arkalarından şarkıların çalmasını şart kılan hikayeler her zaman. Bizce her vedanın arkasından güzel güzel şarkıların gelmesi gerekiyor. Esasında her şeyin arkasından şarkı çalması gerekiyor bakmayın, ama vedalar daha özel, daha sert ve daha keskin ya hani? Onlar için daha büyük bir gereksinim sanki. Biz öyle düşündük en azından, ve bir Spotify playlist’i hazırladık.

Olayın “hem giderim, hem ağlarım” kısmına çok takılmayalım dedik. O yüzden de üç farklı kategoride seçtik şarkılarımızı. Birincisi, Kultur Shock‘un muhteşem Istanbul‘u gibi terk edilen şehre güzelleme şeklinde olan veda şarkıları. Dönüp arkanızda bıraktığınıza şapka çıkartın, son bir mektup atabilin diye. İkincisi, rahmetli David Bowie‘nin harikulade Space Oddity‘si gibi gitme hâlinin üzücü ve güzel olan kısımlarını birden aynı potada eritebilen şarkıları tercih ettik. Üçüncüsü de, Arcade Fire‘ın eşi benzeri bulunmaz Ready to Start‘ı gibi yeni başlangıçlara umutla bakan şarkıları koyduk.

Sonunda böyle bir liste çıktı ortaya. Hem gitmekte olan ve bunun için kendisini kötü hissedenlere güzelleme, keyiflendirici; hem arkada kalanlara teselli, avuntu. Müzikle güzelleşir denir ya her şey, biz de vedaları güzelleştirmeye çalıştık yani esasen. Sizin de vedalarınız ister vurucu, ister yıkıcı, ister de paramparça eden cinsten olsun; ama mutlaka müzikli ve mutlaka güzel olsun diyelim, listeyi paylaşalım. Buyurun, iyi dinlemeler!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.