Geekyapar olarak dönüp bir 2014’ü şöyle süzelim, tepeden tırnağa 2014’ü derinlemesine bir deşelim dedik. En iyi diziler, çizgi romanlar, filmler, oyunlar ve şarkılar zaten cepte. Onları balya balya listeledik. Biraz da derinlere bakalım. Neticede parçalarına ayrışıtırıp, tümdengelimle eser analizi yapmayacaksak geekliğimiz neye yarar, değil mi? Biz de öyle düşündük, oturduk, senenin unutulmazlarını sıralamaya başladık.

Şimdiden söyleyelim, bunlar dünyaya hüküm dağından indirdiğimiz değişmez, eklenti yapılamaz ve bozulamaz listeler değiller. Biz burada listelediklerimizin unutulmaz olduğunu yüzde yüz iddia ediyoruz, ama senenin kategorilerinde yegane unutulmaz örnekleri olduğunu iddia etmiyoruz. Hatta bilakis, sizin eklemek istedikleriniz varsa yorumlarda görmeye açız!

Ve evet. Hayvan dedik. Bildiğiniz hayvan. Belki gülüyorsunuz, “Geekyapar çok bozdu” diyorsunuz bıyık altından ama, gelin bir listeye bakın önce. Sizi temin ediyorum, ikinci sayfanın sonuna geldiğinizde “ulan 2014 ne hayvan yapmış be?” diyeceksiniz bizimle birlikte. Sizi temin ediyoruz.

Tamam mıyız? Başlayalım mı? O zaman buyurun!

 

Leonardo, Donatello, Raphael ve Michelangelo

Teenage Mutant Ninja Turtles

Kabul, Michael Bay imzalı Ninja Kaplumbağalar filmi pek tutmadı. Gişe olarak muadili yaz blockbuster’larının çok gerisinde kaldı (400+ milyon$), eleştirel olarak da bir yerden alınıp, öteki yere vuruldu (Rotten Tomatoes notu: %22). Ama içimizdeki çocuk için, birkaç saniyeliğine de olsa o dörtlüyü görmek keyifliydi. Onun yüzü suyu hatrına aldık, listemizin başına koyduk.

 

Albert’in Koyunları

A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West’i pek bir eleştirdi millet. Bilmiyorum, ben sevdim filmi. Seth MacFarlane’in mizah anlayışını sevdiğimden çoğu espriye hunharca güldüm, kadrodaki oyuncuların hemen hemen hepsini bayılarak izledim ve o koyunlara resmen yarıldım, parçalandım arkadaş! Aklıma geldikçe gülüyorum yani Seth ne yaptın sen?

 

Dinobots

Transformers Dinobots

Kabul, Michael Bay imzallı Transformers filmi pek tutma… Bir saniye. Pardon. Senenin en çok izlenen filmiymiş bu. Yaklaşık bir milyar dolarlık bir hasılat götüren Transformers’a hanginiz gidiyorsanız lütfen bırakın artık. Lütfen. Tamam, Dinobotlar cool çıkacak sandınız ve evet, bir nebze cool’dular ama yorgan döşek on dakika falan ekrandalardı. Artık öldürelim şu seriyi el birliğiyle. Olmaz mı? (Bu arada evet, dinozorlar hayvan değil ama araya sıkıştıralım dedik, kızmayın).

 

Caesar

Dawn of the Planet of the Apes Caesar

Koba’yı zaten 2014 kötüleri listesinde onore ettik. Bir pay da burada Caesar’a vermekte düşer. Yeni Planet of the Apes filmlerinin devrimci lideri Caesar bu filmde de hakikaten harikuladeydi. Yani sizi bilmiyorum, ama benim bir meşale alıp adamın peşinden koşasım geliyor. Andy Serkis’in reyizliği midir, içimdeki isyan aşkı mıdır bilemiyorum ama Caesar koş desin, koşarım öyle söyleyeyim…

 

Rocket

Guardians of the Galaxy Rocket Raccoon

E tabii ki. Ağustos ayından önce Rocket Raccoon kimdir bilen yoktu. Fakat şimdi herkesin en sevdiği çizgi roman karakterleri arasında bir de Rocket zikrediliyor. Sean Gunn’ın fiziksel olarak oynadığı, Bradley Cooper’ın sesiyle can bulan Rocket 2014’ün sürpriz yıldızlarından oldu. Tabii sürpriz diyorum ama, çizgi romanlardan kendisini tanıyanlara sürpriz falan değildi.

 

Daisy

JW_00235_R.jpg

Senenin en acayip, en hakkı yenen ve en keyifli aksiyon filmlerinden biri olan John Wick’i bir şekilde onore etmemiz gerekiyordu, köpeğine kısmetmiş. Gerçekten çok büyüleyici derecede basit bir konusu vardı John Wick’in. Karmaşalardan, alt metinlerden, üst çıkarımlardan falan arınmış; beyin temizleyici, pasparlak bir konu: Tehlikeli bir adamın hayattaki son dalı olan köpeğini öldürürseniz başınız yanar. Bu kadar!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Comments

  1. Tutku Tuzlu Reply

    Senenin hayal kırıklıkları listesine ilk üçte yazarım Ninja Turtles’ı. Yönetmeni farklı olsa da Michael Bay hissiyatı buram buram hissedildi. Her Transformers filmi ne kadar kötüyse, ne kadar yüzeyselse, ne kadar zorlamaysa bu da öyleydi. Burada anılması bile gerdi beni. Açık konuşucam 80’lerde yapılan ilk Turtles filmi çok daha içten çok daha başarılı, halen. Transformers ise ayrı bir başarısızlık. Mark Whalberg’in gişesi iyiymiş demek ki. Dinobotlar görsel olarak güzel ama anlamsızdılar, sırf poster olsun diye konulmuşlardı. Colin de değişik bi karakterdi hakkaten. Rolü fazla olabilirdi, hiç de sırıtmazdı. Rocket’a, Ceasar’a laf söylenmez zaten (Sezar’ın hakkı Ceasar’a esprisi yapıldı mı bilemedim.. 🙂 ). Güzel bir yıl oldu Zooloji açısından.. 🙂

  2. Dinozor hayvandır yalnız ya la 😀

    Colin konusunu da hiç açmayaydın iyiydi, ben onu Farm’a göndermiştim, hala içimde bir buruk acı…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.