Nedir pop kültür biti? Çok sarih açıklıyoruz: Pop kültür biti, siz isteseniz de istemeseniz de; sevseniz de sevmeseniz de bir şekilde popüler kültürü penetre eden, orada çoğalan, daldan dala atlayarak en alakasız insanın bile radarına takılan şeye denir. Bu sene küresel müzik endüstrisinde onlardan baya vardı. Hani bir Psy çıktı, tüm dünya onu konuştu; bir adet Macklemore peydahlandı, herkes şarkılarını bilir oldu gibileri de vardı; “aa bu eleman geri dönmüş?” gibileri de vardı. Kategorileri ne olursa olsun, en “evde Velvet Underground’un ilk albümünü plaktan dinleyerek rahatlıyorum” diyen adam bile bir şekilde muhabbete dahil oldu bu insanlar söz konusu olunca.

Bakın, biz burada “en iyi müzisyenler” falan demiyoruz. Sadece, bu sene kendinden en çok bahsettiren, en fazla kişinin radarına takılan müzisyenlerden söz ediyoruz. Bir de elbette, bunu 2014’e kıyaslayarak yapıyoruz. Yani Pitbull falan 2014’te ne kadar konuşulduysa, bu sene de o kadar konuşuldu. Bizim derdimiz, geçen sene o kadar da radarımızda yokken, bu sene amansızca maruz kaldığımız insanları tespit etmek.

Anlaştık mı? Buyurun!

 

Adele

Adele

Bakın, Adele tek bir şarkı çıkardı bu sene. Ve bu dev sınavdı. Geçen albümüyle baya hem ödülleri, hem de hasılatı topladıktan sonra üzerine bir de Skyfall ile birlikte bir adet Oscar çakmış; inzivaya çekilmişti. Geri döndükten sonra eski seviyesine erişip erişemeyeceği büyük tartışma konusuydu. Sonra Adele Hello‘yu çıkarttı. Kalmadı öyle bir tartışma falan. Bir anda üzerine Vine’lar çekildi, parodileri bitmeye başladı, şarkı anında listelerde zirveye yürüdü. Adele resmen tek bir kelimeyle domine etti popüler kültürün son çeyreğini. “Merhaba” dedi, internet kırıldı.

 

Drake

Drake

Bu sene öyle Gangnam Style gibi dansıyla meşhur olan pek bir şey çıkmayacak gibiydi; en azından küresel seviyede. Amerika bir Whip / Nae Nae diye gidiyordu da, bize pek sıçramamıştı. Sonra işte Drake kükreyerek, boğazlı kazağı ve inanılmaz şapşal dansıyla çıktı geldi. Millet evde denemeye başladı, videonun üzerine montajlar yapıldı, tenis raketleri eklendi, pastalar konuldu… Zaten bütün sene kendisine merhaba diyen herkesle featuring yapmıştı Drake, sonda da kendi şarkısıyla noktayı koydu. İtiraf edin, hanginiz o bacak kırıp yer süpürme hareketini evde denemediniz?

 

Ed Sheeran

Ed Sheeran

Yani bu sene neden bu kadar Ed Sheeran yaptı emin değilim. Gerçekten. Ben kadife sesli akustik duygusalları 2000’lerin başında emekli ettik sanıyordum. Etmemişiz. Sheeran’ın geçen sene çıkarttığı bu seneye de taştı Don’t, Photograph, Thinking Out Loud gibi eserlerle; inanılmaz uzun süre de listelerde baki kaldı. Hani Furious 7’nin meşhur şarkısı See You Again olmasa, bu sene “duygusallaşınca dinlenecek şarkılar” kategorisine tek başına mühür koyacaktı yani.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.