Var mı bu başlıktaki cümleye “hah, yine abartmışsınız” diyebilecek bir babayiğit? Var mı? Samimi soruyorum; bunun evrensel bir doğru olduğuna, elma ağaçtan yere düşer kadar genelgeçer bir bilgi olduğuna dair şüphesi olanınız var mı aranızda? John Williams diyoruz burada. John Williams. Sinema tarihinin en büyük filmlerine, en önemli anlarına müzik sağlayan; onlara can veren, hayat üfleyen adam bu. Açık ara, kainatın gördüğü en büyük soundtrack bestekarı.

Hans Zimmer, Howard Shore, Clint Mansell, Danny Elfman… Bu ve bunlar gibi sayısız üstada da saygımız büyük. Onlar da çok unutulmaz işlere imza attılar. Gel gör ki, John Williams kadar fazla ikonik işleri yok ceplerinde. Olamaz da zaten. Bir insan hem Star Wars‘ın tüm unutulmaz müziklerini, hem Spielberg’in tüm mühür filmlerini, hem de arada kendine mani olamayıp Home Alone, Superman ve Harry Potter gibi dillere pelesenk olmuş işlerin müziğini yapıyorsa, o insan başka bir seviyededir. Fanilerle mukayese edilemez artık.

Ha hâlâ ikna olmadınız mı? O zaman şöyle dökeyim önünüze John Williams’ın bugüne kadar nail görüldüğü tüm onur ve şerefleri: 5’ini kazandığı 49 Oscar adaylığı, 3’ünü evine götürdüğü 6 Emmy adaylığı, 4’üne mühür koyduğu 25 Golden Globe adaylığı, 22’sini kimseye koklatmadığı 65 Grammy adaylığı. Amerikan Klasik Müzik Hall of Fame’i, Hollywood Bowl Hall of Fame’i, Kennedy Center Honors nişanesi ve International Olympic Committee tarafından Olympic Order nişanı. Ken Burns yaşam boyu başarı ödülü ve 2016’da alacağı, ve alarak bu onura erişen ilk müzisyen olacağı AFI onur ödülü. Ha aynı zamanda, Amerikan Film Enstitütüsü tarafından, Star Wars müziği için, gelmiş geçmiş en iyi Amerikan film müziği ödülü. Williams aynı zamanda gelmiş geçmiş en çok Oscar’a aday olan ikinci insan, ve yaşayan kişiler arasında da birinci.

Yok, başlığın tartışılacak bir yanı yok. John Williams kainatın gördüğü en büyük soundtrack bestekarı. Bu saatten sonra, ne onu anlatmaya gerek var; ne de övmeye. Aşağıya 19 şarkılık bir playlist yaptık. Tek yapmanız gereken, onu dinlemek ve Williams’a bugüne kadar hayatımıza kattığı her muhteşem anı için ayrı ayrı teşekkür etmek. Teşekkürler üstat, ellerin dert görmesin!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.