2016’ya veda edip, çetelesini tutmamıza daha temiz bir üç buçuk ay var, bunun farkındayız. Yani merak etmeyin, erkenden gaza gelmiş falan değiliz. Ancak, malumunuz, Hollywood’un ekmeği balı yaz aylarının da sonuna gelmiş vaziyetteyiz. Amerikan mantığına göre Nisan – Mayıs gibi başlayıp, Eylül gibi son bulan yaz sezonunun sonucunda, en çok izlenen filmler hangileri oldu? Bir göz gezdirmekte fayda var.

Şimdiden belirtelim, Star Wars: Rogue One, Fantastic Beasts and Where to Find Them, Doctor Strange bu listeye girmesi çok muhtemel isimler. Bu üçlünün en az bir X-Men: Apocalypse kadar gişe yapacaklarını tahmin ediyoruz. Assassin’s Creed ve Moana da ciddi bir tehdit oluşturuyorlar bu listeyi değiştirmeye; diğerleri ise girerlerse sürpriz olur kıvamındalar. Biz o yüzden, şimdiden bir portre çizmeyi ekstra anlamlı buluyoruz. Bu filmler gelmeden önce, ve sonra, hükümdarlar kim? Şu şekilde efendim.

 

10 – X-Men: Apocalypse: $543 Milyon

X-Men-Apocalypse-Movie-Quicksilver

X-Men: Apocalypse gişe hasılatı anlamında inanılmaz berbat bir tablo çizdi, bunu kabul etmek gerek. Senenin en çok izlenen on filmi listesinden neredeyse kesinlikle çıkacak. Aynı zamanda selefi X-Men: Days of Future Past’in 700 küsur milyonluk gişesinin de çok gerisinde kaldı. Ancak bu gayet doğal, çünkü film çok unutulabilir bir şeydi. Unuttuk, gitti.

 

9 – The Mermaid: $553 Milyon

mermaid-staroverseas

The Mermaid, Çin sinemasının dünyadaki konumunun en büyük ispatlarından biri. Film tamamen Çince, neredeyse tamamen Çin seyircisine yönelik çekilmiş bir iş ve gişesini de hemen hemen komple Çin’den yaptı. Buna rağmen senenin burasına kadar bu listede yer edindi. The Mermaid’in başarısı ve Warcraft, Zootopia ve Civil War’ın Çin’de ettiği başarılar, bir süredir süregelen grafiğin ispatı niteliğinde.

 

8 – Suicide Squad: $700 Milyon

suicide-squad

Suicide Squad roket gibi girdiği gişede ancak bu noktaya gelebildi. Daha hâlen birkaç pazarda gösterimi sürüyor, ama dürüst olmak gerek: Deadpool’u da geçmesi zor gözüküyor. Bu özellikle sıkıntılı bir durum, zira Suicide Squad’ın ister istemez en çok kıyaslandığı film Deadpool’du. Bütçesi onun üç katı olmasına rağmen, gişede gerisinde kaldı. Arzulanası bir durum değil elbette.

 

7 – Deadpool: $782 Milyon

Deadpool

Senenin açık ara en büyük finanssal başarı hikayesi. Altını çize çize söyledik, bir daha söylemekte fayda var: Hollywood Deadpool’un 58 milyon dolarlık bütçeyle 782 milyon dolar gişe ve çok iyi eleştiriler almasını komple yanlış sebeplere bağlayacak, halbuki mevzu çok basit: Konuyla ilgili tutkulu insanların at koşturmasına müsaade edildi. Hepsi bu. Yazar ekibi, yönetmen ve Ryan Reynolds’ın başarısıdır bu.

 

6 – The Secret Life of Pets: $789 Milyon

secret-life-pets-review

Yılın en büyük sürprizi. Elbette animasyon filmler kafadan tüm aileye bilet sattıklarından hep daha fazla gişe elde ederler, ama Secret Life of Pets’in başarısında yine de başka şeyler de var. Film Disney yapımı olmayan gelmiş geçmiş en yüksek hasılatlı orijinal animasyon film oldu. Universal’in dağıttığı film, yine Disney yapımı olmayan işler arasında uluslararası gişesi en yüksek olan eser aynı zamanda. Baya iyi.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.