Sizi bir yere davet etmek istiyorum.

Kısa filmlerden haberdarsınız. Onlar için düzenlenen yarışmalardan haberdarsınız. Format bellidir: Yarışmanın konseptini öğrenip bir eser çıkartırsınız ortaya, ilgili adrese gönderir; bir sonuç almayı beklersiniz. Olumlu bir sonuç almazsanız eserinizle başvurabileceğiniz başka bir yarışma bakınırsınız ya da yepyeni şeyler yapmak üzere arayışa çıkarsınız. Olumlu bir sonuç aldıysanız  mühim olmaya çok çalışan bir yere davet edilir, şık bir salonda ödüllendirilirsiniz. Mutlusunuzdur. Bu çok uzun sürmez.

Bu sefer farklı bir şey yapacağız.

çekyaaat-min
Çek-Yat Yatılı Kısa Film Yarışması 48 saatlik bir maraton. Adıyla müsemma; katılımcıların 48 saat içinde bir kısa film çekeceği ve bu süreçte etkinlik alanında yatıp kalkacağı bir yarışma. Katılımcılar 4 Mayıs akşamı etkinlik alanına varacak, tanışma partisinde potansiyel ekip arkadaşları ve rakipleriyle tanışacak, 5 Mayıs sabahı yetkililere (merhaba!) kurdukları ekibi bildirecek ve nihayetinde, 6 Mayıs akşamına kadar bu ekiple bir kısa film çekmeyi deneyecekler. Aynı akşam jüri tüm filmleri değerlendirip yarışmayı ve ödülleri kazanan 3 ekibi duyuracak.

Nasıl? Hiç tanımadığınız biriyle film çekeceksiniz. 48 saat dimdik. Sapına kadar kreatif. Sapına kadar acayip. En sonunda da bir kısa film yönetmeni olacaksınız. Bir de süper bir anınız olacak.

İlginizi çektiyse başka detaylardan bahsedelim: Mesela, sırf zamanı daha da daraltmak için değil, sinema ufkumuz genişlesin diye etkinlik içinde sürpriz isimlerin, sürpriz zamanlarda söyleşiler düzenlediğine de şahit olacaksınız. Belki bir isim Türk fantastik sinemasından bahsederken, bir diğeri saçma şeylerin öyle olmayacağını söyleyecek. Kim bilir?

Çek-Yat; Bahçeşehir Üniversitesi‘nin himayesinde, Burak Podak, Dilara Savut ve bendeniz Ozan Cem Yılmaztürk’ün kurucuları olduğu GOBO Kolektif önderliğinde, Geekyapar!‘ın medya sponsorluğunda 4-5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Ve elbette Geekyapar! ekibi teftiş için ortalıkta olacak. Tüm bu aksiyon nerede yaşanacak derseniz; Çek-Yat, Karaköy’ün fiyakalı eğitim merkezi BAU Idea binasında yapılacak ve BAU Galata Kampüsü‘nün kullanımı katılımcılara açık olacak.

Fakat ekipmanlar BAU tarafından karşılanmayacak; yarışmacılar ister profesyonel kameralarını ister akıllı telefonlarını kullanabilirler. Biraz iç burkan ve de ortamı kızıştıracak son detay ise Çek-Yat bu yıl, 16 yaş ve üstü, sadece 60 kişinin katılımıyla sınırlı tutulacak. Tüm başvurular alındıktan sonra seçilecek bu 60 kişiden biri olmak için tek yapmanız gereken bu linkteki formu doldurmak.

Yarışmanın konusu? Yoo… Çek-Yat’a öyle hazırlanıp gelmek yok. Çekeceğiniz kısa filmin konusu Çek-Yat’ın ilk dakikasında duyurulacak. Sonuçta amaç 48 saatte baştan sona bir kısa film yapabilmek.

ghgj
Tüm bu hadiseyi ister büyük prodüksiyonlu bir pijama partisi olarak görün, ister garip bi’ sinema etkinliği olarak kabul edin. Çek-Yat Yatılı Kısa Film Yarışması size film yapmanın tutkusunu, eğlencesini ve zorluğunu tattırabilecek. Eğer böylesi bir maratona coşuyorsanız 4-5-6 Mayıs’ta BAU Idea’da görüşmememiz için hiçbir sebep yok.

Çek-Yat hakkındaki tüm yeni gelişme ve detayları Geekyapar!’ın sosyal medya hesaplarından, gobokolektif.com‘dan ve BAU İletişim Instagram hesabından takip edebilirsiniz!

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.