Biz her playlist’imizde, playlist görselini hazırlarken –önem verdiğimiz de bir şeydir bu arada, pırlanta gibi dursun isteriz Spotify sayfamız o listenin içindeki müzikleri ne temsil ediyor, ona bakarız. Bu bir grup olabilirse, bir grup olur. Değilse, başka şeyler koyarız üzerine. Belki temsil ettiği karakter, soundtrack’inden alındığı oyundan bir resim, belki başka bir fotoğraf. Ama eğer grup olacaksa, içindeki şarkılardan birini söyleyen bir grup olur.

Bu listemiz öyle değil. İçeride pırlanta gibi gruplar var. 90’ların başında Amerikan müziğinde ana akım başarı yakalayan Seattle grunge sahnesinin, ve o sahnenin ilham verdiği grupların pek çoğunu aldık listemize. Staley’nin büyüleyici sesi vursun götürsün sizi mesela Would? ile. Cobain’in mühür vokalleri Rape Me‘de çığırsın suratınıza. Cornell alsın sizi Superunknown ile yere vursun, Vedder Jeremy ile bir kat çıksın.

Yok yok yani listemizde. Grunge’ın büyük dörtlüsü Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden ve Alice In Chains‘den üçer şarkı var; bir Seattle süper projesi olan Temple of the Dog‘dan ve gözümüzün nuru Stone Temple Pilots‘dan ikişer şarkı var. Onun haricinde L7 var mesela listemizde San Andreas severlerin yakından tanıyacağı bir şarkıyla. Hole var Courtney Love’ın müzisyen olduğu günlerden. Bush var.

Ancak bunlardan hiçbiri değil playlist thumbnail’inde gördüğünüz kişi. Biz oraya, listede olmamasına –zira grunge tanımları dahilinde müzik yapıyor olmamalarına– rağmen Sonic Youth‘u koyduk. Çünkü tüm bu gruplar için o kadar önemli bir figür ki Sonic Youth, hemen hemen hepsi için o kadar büyük bir feyz kaynağı ki; her birinin damarlarında onların tutumları, müzikalite yaklaşımları ve tavırları var. O yüzden de grunge için bizce ekose gömlek ya da depresyon hırkası kadar mühür bir şey Sonic Youth. Bir gün onları da bilahare överiz, şimdilik siz playlist’i dinleyin. Buyurun efendim!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.