Netflix’in yeni dizilerinden, ITV menşeli, İngiliz polisiyelerinin gölgesinde yürüyen Anna Friel başrollü, kenardan Game of Thrones’tan Viserys gibi tanıdık aktörlerin el salladığı polisiye dizi Marcella, nasıl? İlk Bölüm Canavarı sizler için inceledi, yazdı, buyurunuz!

Mr5YulsrbKo.market_maxres (1)

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

Marcella Backland isimli bir eski polis, kocasının aniden kendisini terk etmesiyle sarsılır. Duygusal vaziyetini toparlamak üzereyken, vakti zamanında üzerinde çalıştığı bir seri katil davası tekrar hortlar. Bunun üzerine Marcella bir yandan tekrar polisliğe başlayıp davayı kovalarken, bir yandan da ailesel durumlara yıpranır.

Ne Kadar Uzun?

Bölümler 46-47 dakika. Henüz sadece bir sezon yayınlandı, o da sekiz bölümden oluşuyor. İkinci sezonun geleceği de duyurulmuş.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Broadchurch, Luther, The Bridge

Ne Beklemeyin?

Sherlock, Top of the Lake, Amerikan polisiyeleri

anna-friel-marcella-1-xlarge_trans++eo_i_u9APj8RuoebjoAHt0k9u7HhRJvuo-ZLenGRumA

Biraz Daha Detay Ve Yorum?

Marcella, İngiliz televizyonlarında şu sırada fena popüler olan İskandinav suç noir akımının bir parçası. Zaten bu akımı popülarize eden işlerden biri The Bridge’in yaratıcısı tarafından kaleme alınıyor. Aynı parkta top koşturduğu muadilleri Broadchurch, Bridge, Killing, Luther gibi kusurlu bir ana karakteri var. Ancak onlardan bazı noktalarda farklılaşıyor. Broadchurch’ün aksine Marcella’nın kurbanın yakınları ile ilgili söylemek istediği bir şey yok. Luther’dan ziyade de daha insani bir başrolü var.

Marcella’yı ilk bölümden özel olmaktan alıkoyan şey, bütün olağan şüphelileri ilk bölümden sunmuş olması. Hani izlemedik, ileride aksi çıkar mı bilmiyoruz, ama cinayetleri işlemesi olağan herkes ilk bölümde tanıtıldı gibi hissediyoruz. Bunların kelime anlamıyla herkes olması Marcella’ya bir artı puan veriyor. Ancak siz izleyici olarak yine de kafanızda eleme yapmaya başlıyorsunuz, ve dizi de bu elemelere karşı ne kadar dayanıklı bilmiyoruz. Broadchurch’te de bu problem vardı örneğin, ancak o küçük bir kasabada geçtiğinden, zaten bütün kasaba şaibe altındaydı.

Onun haricinde oyunculuklar şahane. İlk bölümden gözünüze çarpacak olan aktörler Marcella rolünde Anna Friel, Cara rolünde Florence Pugh ve Henry rolünde GoT’tan da tanıdığımız Harry Lloyd olacak. Diğer oyuncular da kendi üzerilerine düşeni yapıyorlar şimdilik. Yalnız bir çıt daha diyalog arzu ederdim bunun içerisinde. Burası da şahsi tercih uyarısı olsun. Eğer daha görsel ağırlıklı, İskandinav kokulu bir hikaye anlatımı istemiyorsanız, bayabilirsiniz Marcella’yı izlerken.

Devamı Nasıl Olur?

Bol bol twist olacak, orası belli! Ancak tempo hızlanır mı, onu kestirmek güç.

Ve Sonuç?

Eğer aklıma gelirse, ikinci bölümü de bir açarım. Ama dediğim gibi, sessiz kuytu ilerleyen noir polisiyelere coşanlar, kendilerinden iki kanaat notu eklesinler diziye.

ilkbolumcanavari_gider

 Diğer Bir Takım “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Limitless – Nasıl Dizi?

Orphan Black – Nasıl Dizi?

Blindspot – Nasıl Dizi?

Lucifer – Nasıl Dizi?

Allegiance – Nasıl Dizi?

Narcos – Nasıl Dizi?

Author

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.