Bazen öyle haberleri gözden kaçırıyorum ki, sonrasında devam haberlerinden öğrenip “Bunu nasıl kaçırmışım?” yada “Bunu neden yazmamışım ben?” diyorum. Çoğu zaman iş işten geçmiş oluyo, ya biri yazmış oluyor, yada o haber çok eskimiş oluyor.

Bu durum “Ready Player One” için geçerli olacaktı neredeyse. Bugün şöyle ne olmuş ne bitmiş diye ortamları karıştırırken, ilgili filmin başrolünün belli olduğu haberine o kadar çok geldim ki, neymiş diye bakmak zorunda hissettim kendimi ve bir geek olarak şu ana kadar duymamış olduğum için utandım. Ama geçmiş olsun demek yerine hemen girdim sayfaya ve “Bu filmi okuyuculara ulaştımalıyım” diyerek başladım yazmaya.

art3mis

Filmimiz Ernest Cline’ın 2011 yılında yayınladığı aynı adlı kitaba dayanıyor. Konuyu anlatayım hemen neden böyle davrandığımı anlayacaksınız. Yıl 2045 ve dünya çok çirkin bir yer. Pek çok kriz, felaket yaşanmış ve dünya cehenneme dönmüş. Kahramanımız on sekiz yaşındaki Wade Watts da bu dünyada yaşamak zorunda olan tüm talihsiz insanlar gibi, uyanık olduğu zamanın neredeyse tamamını bir simülasyonun, bir online oyunun içerisinde geçiriyor. Bu sanal dünyanın adı OASIS. OASIS’in yaratıcısı milyoner James Halliday ölür ancak kendisinin bir varisi yoktur. James Halliday bütün mirasını OASIS’in içindeki üç “Easter Egg”i bulacak olan kişiye bırakacatır. Bu mücadelede ilk ipucunu Wade Watts bulur ve olaylar gelişir. Tam bizlik değil de nedir?

Senaryosunu Cline’ın kendisiyle birlikte, Avengers’ın da yazımında yer almış Zak Penn ve Eric Eason’ın yazdığı filmin yönetmenlik koltuğunda ise efsane babamız Steven Spielberg oturuyor. Bu yazıyı güncel kılan olay ise filmin başrolü olan Art3mis karakterini oynayacak oyuncunun belirlenmiş olması. Elle Fanning, Lola Kirke gibi isimlerin de adının geçtiği rol için en son karar olarak Olivia Cooke’da karar kılınmış.

olivia-cooke-ben-hur

15 Aralık 2017’de gösterime girmesi planlanan film beni acayip heyecanlandırdı. Bir an önce bir yerlerden kitabı bulup okumam lazım. Siz ne düşünüyorsunuz geekler “Ready Player One” hakkında?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.