Agent Carter’ın atmosferini çok seviyoruz. Birinci sezonda New York’un o kasvetli, noir havasını siyah ekrana son derece başarılı aktaran dizi ekibi bu sezon da Los Angeles’ın pastel renkli ve güneşli görüntüsünü aynı başarıyla aktarmakta kararlı gözüküyor. Bu başarıda set tasarımının, kostüm ve makyaj ekibinin, sanat yönetmeninin payı elbette çok büyük. Ancak ne yazık ki zaman geçtikçe groteskleşen binaları kaldırmaya ya da yer çekimini kontrol eden cihazlar yapmaya sanat departmanının gücü yetmiyor.

Burada devreye özel efektler ve onların arkasında duran, en az sanat departmanı kadar sanatçı grafikerler, programcılar giriyor. Sayelerinde 40’lı yılları izlerken baz istasyonları, ATM’ler görmek zorunda kalmıyoruz. Tabii tek yaptıkları ortadan kaldırma işlemi değil. Kaldırdıklarının çok daha fazlasını yaratıyorlar. Yeri geliyor koca binanın dış cephesini yeni baştan örüyorlar.Yeri geliyor daha önce görülmedik bir şeyi tasarlayıp, ortaya koyuyorlar.

Biz bazen bu başarının verdiği akıcılık yüzünden seyir zevkinde onarın başarısını göz ardı edebiliyoruz. Ama Marvel ihmalkar davranmamış, görünümüyle övgüler toplayan Agent Carter’ın birinci sezondaki özel efektteki işçiliğini gözler önüne seren bir video hazırlamış. Videoyu izledikten sonra post-prodüksiyon ekibini siz de alkışlayacaksınız, eminim. Siz de bir  dizi için verilen bu uğraşı takdire değer buluyor musunuz? Fikirlerinizi muhite alayım efenim.

 

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.