Daha önce pek çok kez söyledim, ama bir daha altını çizmekte fayda var. J. K. Rowling’in Harry Potter mitolojisine olan post-müdahil yapısından dev rahatsızım. Çünkü bunlar genelde kaliteli müdaheleler olmuyorlar. Ekseriyetle, kitaplar yayınlanırken gösterme cesaretinde bulunmadığı duyarı şimdi uydurmak –“Ben Hermione beyaz mı dedim?” ya da “Dumbledore gay’di, ama bunu 7 kitap yazmadım, şimdi söylüyorum”-, veyahut da kitabın temsil ettiği değerlere zıt gitmek –“Ya Hermione’yi Ron kapmayacaktı aslında…”– gibi şeyler oluyorlar zira.

Ama arada, anlamlı birkaç şey de ekliyor kendisi. Bunu da genelde, Harry Potter’ın evren köşelerini keşfedebildiğiniz Pottermore sitesi üzerinden yapıyor. Evreni böyle bilgiyle genişletse, hiçbir itirazım olmaz. Zira baksanıza, kadın tuttu dört yeni büyücü okulunun yerini ve detaylarını açıkladı. Buna ne diyelim biz? Biri Amerika’da, biri Japonya’da, biri Brezilya’da, biri de Afrika’da. Her biri de küçük farklı kültürel referanslar içeriyorlar. Çiçek!

Bizi en ilgilendireni, Ilvermany. Kendisi New York civarında bir okul. Bizi ilgilendirmesinin sebebi ise bu sene çıkacak olan Fantastic Beasts filminde bahsinin geçecek olması. Onu zaten orada daha detaylı tanırız, biz ötekilere geçelim. İkinci okulumuz, Brezilya’nın Amazon ormanlarında bulunan Castelobruxo. Bu okul Caipora adında “yaramaz” hayaletler tarafından korunuyor. Onlarca Peeves düşünün yani. Castelobruxo öğrencileri açık yeşil cüppeler giyiyorlar, ve Sihirli Yaratıklar ile Bitkibilim konusunda çok uzmanlar.

harrypotter-wizardingschools-map

Üçüncü okulumuz, Japonya’da. Dünyanın onbir büyük büyücülük okulu bu da yeni bilgi!– arasında en küçük olanı. Mahoutokoro adlı bu okulda, öğrenciler eğitim hayatlarına yedi yaşında başlıyorlar. Okul volkanik ada Minami Iwo Jima’nın en tepesinde. Mahoutokoro öğrencilerinin cüppeleri, duruma göre renk değiştiriyor. Pembe başlayan cüppeler, öğrenci çok iyiyse altına dönüyor; kara büyüye bulaşanlarınki ise beyaz oluyor. Mahoutokoro öğrencilerinin en iyi olduğu alan ise, ilginçtir, Quidditch.

Son okulumuz ise Afrika’da. Bu, Mahoutokoro’nun tam zıddı, zira büyücü okullarının en yüksek popülasyonu bu okulda. Uagadou isimli okulumuz, dağın kenarına kazılmış bir bina. Uagodou öğrencileri, büyücülük Afrika’dan çıkan bir şey olduğu için, pek çok farklı alanda uzmanlar, ama Astronomi, Simya ve Biçim Değiştirme en iyi oldukları bölgeler. Afrikalı büyücülerin çoğu gibi, Uagodou öğrencileri de olabildiğince çok asasız büyü tercih ediyorlar. Bir genç de Uagodou’ya girip girmediğini, rüya mesajları aracılığıyla öğreniyor bu arada; mektup değil.

E bak, ne güzel işte. Ben çok bayıldım bu yeni bilgilere açıkçası. Bilhassa, evrenin böyle genişlemesi beni acayip kamçılıyor. Başka hikayeler de yazılsın, Fantastic Beasts harici filmler, Cursed Child harici tiyatro eserleri falan çekilsin. Oyunlar yapılsın, oynayalım, bir oyunda Uagadou öğrencisi olalım mesela. Vallahi işte böyle genişlet evreni, canımı ye be Rowling, ne öyle saçma sapan müdaheleler falan?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.