Şimdilerde süper kahraman dünyasının az bilinen ama çok kaliteli restoranı kıvamında durduğu için çok garip gelecek ama, Agents of SHIELD bir proje olarak duyurulduğunda peşi sıra büyük bir enerji sürükleyip getirmişti. The Avengers ile piyasaya kafa atan Marvel, ilk defa TV dünyasına giriyordu. Coulson geri dönüyordu. Projenin arkasında Joss Whedon ve saz arkadaşları vardı. Bu gazı alan dizi, 12 milyon gibi epey sağlam bir izleyici rakamıyla yaptı galayı.

Fakat sonrasında dizi üst üste ilk on iki – on üç bölümünü inanılmaz vasat haftalık hikayelerle harcayınca o 12 milyonun yüzde yetmiş beşi topuklarını sırtlarına vurarak kaçtı. Bu toplu göç o kadar ciddi bir boyuttaydı ki, dizi Winter Soldier ile bağlandıktan sonra kalitesini kırbaçlayarak arttırınca biz baya gaz bir dilde övdük diziyi. Hatta yetmedi, sonra da isyana bağladık. Amerikan basını da benzer tonlarda girdi. Fayda etmedi.

Agents of SHIELD S03E05 Logo

Agents of SHIELD, dördüncü sezonunun çoğunluğu boyunca 2 milyon gibi neresinden baksanız düşük bir izleyici ortalamasıyla seyretti. Ancak geçtiğimiz sezonlardaki gibi bu düşük reyting çizgisi, internetin “Acaba dizi iptal olacak mı” dedikodularıyla çınlamasına sebep olmadı. Belli ki duman yokluğu, ateşin olmadığına işaretti. ABC ve Marvel cephesi dizinin yenileceğinden emin olmalıydı ki haber düşmüyordu hiçbir yere. Öyle de oldu. Bugün yetkili ağızlardan resmi açıklama geldi: Agents of SHIELD beşinci sezonu için ABC’den full sezon onayını aldı.

Peki neden? Reytinglerden ABC ve Marvel da memnun değil, öncelikle onu söyleyelim. Fakat bu alınan karar reyting bazlı bir karar değil. Bu, stratejik bir karar. ABC Agents of SHIELD‘ı yeni dizilerini başlatabileceği bir platform olarak görüyor. Yani bir anlamda, gelecek tüm Marvel – TV projelerinin üssü olmasını istiyorlar SHIELD’ın. Bu yüzden de bir merkez kuvvet olarak tutabildikleri kadar tutmaya devam edecekler. Bizim de bir şikayetimiz yok açıkçası. Siz ne dersiniz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.