Kabul edelim: Agents of SHIELD hiçbir zaman reytinglerde sağa sola tek atan bir dizi olmadı. İlk bölümü o dönemki Avengers‘ın da gazıyla 12 milyon kişi tarafından izlenen; fakat sezonun devamı sıradan ilerleyince o 12 milyonun 7’sini kaybeden dizi sonrasında hiç bir daha tepelere sıçrayamadı. Halbuki bu haksızdı, zira Winter Soldier ile bağlanan on altıncı bölümün ardından dizi tam bir kreatif titana dönüşmüş, hızını da hiç kesmemişti.

SHIELD’ın içindeki HYDRA ile olan mücadeleyi izlediğimiz günlerden sonra dizi gidilebilecek her yere götürdü bizi. Kâh Inhumans dünyasına merhaba dedik, kâh uzaya gittik. Yeri geldi Ghost Rider ile tanıştık, yeri geldi LMD teknolojisine merhaba dedik. Dizi ve film dünyasının ayrımı iyiden iyiye belirginleştikçe, Agents of SHIELD da yalnızlaştı. Ama ne yazar ekibi, ne de sadık izleyici kitlesi için bu bir değişikliğe sebep olmadı. Dizi hâlâ taş gibiydi. Sevenler de onu MCU’dan kopuk sevmeye başladı.

Ve sanırız, artık iyiden iyiye diziye veda etme zamanı geliyor.

agents-of-shield-season-4-episode-17-review-identity-and-change_0

Son olarak geçtiğimiz sene beşinci sezon siparişi alan Agents of SHIELD için ABC herhangi bir altıncı sezon lafı etmedi. Dizinin başyazarları Maurissa Tancharoen ve Jed Whedon da bunun olacağını beklemiyor gibiler. İkili yakında Entertainment Weekly’ye verdikleri bir röportajda 18 Mayıs tarihinde yayınlanacak beşinci sezon finalini aynı zamanda bir dizi finali gibi yazdıklarını dile getirdiler. Whedon, şu ifadeleri kullandı:

Her zaman başka hikayelerin olduğu fikrini yaşatmak istersen, ama mesele onları anlatıp anlatmayacağımız. Bizim bir finalimiz var, bunun da arkasında duracağız ve sanıyoruz bu final iki şekilde de çalışıyor olacak.”

Tancharoen de partnerinin açıklamalarına şöyle iştirak etti:

Yapmayı istemediğimiz şey dizinin sonuna gelip, izleyenleri ‘E bunun hiçbir anlamı yok şimdi’ dedirtecek bir yerde bırakmak. Seyirci için bir nihayet hissi olsun istiyoruz, bütün bu seyahati gerçekleştirmiş seyirciler ödüllensin istiyoruz. Bir şeylerin ucunu açık bırakıp kimseyi havada bırakmak da istemiyoruz. Bununla birlikte, finalde herkesin öleceği falan da yok; o yüzden ileride anlatılacak hikayeler de yaşayacaklar.”

Yani epey netler aslında. Dizinin beşinci sezon finali, kesinlikle bir dizi finali olarak çalışacak. Ama olur da bir altıncı sezon gelirse, o zaman durduğumuz yerden başka bir istikamete de ilerleyebileceğiz karakterlerle. Peki bu noktada ABC’nin son kararı ne olacak? Geçtiğimiz bölüm düşük reyting rekoru kırıldığından dolayı çok olumlu olmayabileceği kararıyla yüzleşmemiz gerekiyor. Biz her şekilde kendimizi sert bir vedaya hazırlayalım…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.