Bitir artık hoca nidalarıyla yüklenip taştığımız bir senenin daha sonuna geldik. 2022 Kimine göre kötü, kimine göreyse daha az kötü bir yıldı. Kapanışı bari ağız tadıyla yapmak adına hedef 2023 diyoruz ve yılın son gününüzü keyifli geçirmenizi sağlayacak bir film listesi yapıyoruz: Ailenizle ve Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz 5 Yılbaşı Filmi

Geekyapar üyeleri olarak, içinde büyüdüğümüz TV kültüründen mütevellit, Noel ve yılbaşı konseptine ayrı ayrı çok coşuyoruz. Geçen sene bunun için, her yıl televizyonda tekrar tekrar izlediğimiz içeriklerden oluşan bir liste yapmıştık. Ona ulaşmak için şuraya tıklayabilirsiniz. Bu sene o kadar nostaljik ilerlemesek de ruh halinize göre seçebileceğiniz, içinizi huzurla dolduracak ve ekran süresi ortalama bir buçuk saat süren filmlerden oluşan bir liste hazırladık. Yılbaşında izlemek istediğiniz filmi seçmek için sizi aşağıdaki satırlara davet ediyoruz.

A Christmas Story

A Christmas Story Fragmanı

Nostalji yok dedikten sonra ilk maddeden kendimizle çelişmek pahasına en başa A Christmas Story filmini koyuyoruz. Senaryo, Jean Shephers’ın “In God We Trust, All Others Pay Cash” isimli romanından uyarlanan filmin yapım tarihi 1983. Yönetmeni Bob Clark. Film, ortaokul çağındaki Ralphie ve onun ailesinin başından geçen bir noeli ekranınıza getiriyor. Ralphie, yılbaşı için bir oyuncak tüfek istiyor ve film boyunca buna ulaşmak için çabalıyor. Bir yandan okulda verilen ödevler, bir yandan garip ailesi ve bir yandan okuldaki zorba akranlarını dert etmesi gereken Raplhie, size komik ve “içinizi ısıtan” bir hikâye anlatıyor. Film boyunca Ralphie bir yandan, dış ses olarak, o an yaşadıklarını yorumluyor ve hayal dünyasında tüm çocuklar gibi bütün olayları abartıyor. Ayrıca film, Afatan Louie’nin anlatım ve mizah tarzına çok benziyor. Öyle ki Afacan Louie bir film olsaydı muhtemelen bu film olurdu. Bu da filmi izlemek için en büyük sebeptir.

The Polar Express

The Polar Express Fragmanı

İkinci sıraya; listemizdeki tek animasyon film olan The Polar Express’i koyuyoruz. Filmin yönetmeni Robert Zemeckis ve yapım tarihi 2004. Film, Chris Van Allsburg’un aynı isimli çocuk kitabından uyarlanıyor ki bu yazarı; yine film uyarlamalarını izlediğimiz Jumanji ve Zathura kitaplarından biliyoruz. Filmde; Noel’e inancını kaybeden bir çocuk, sürpriz bir biletle, kutbun en kuzeyin kuzeyine doğru bir tren yolculuğuna çıkıyor. Filmin en keyifli kısımları tren yolculuğu sahneleri ve en güzel yanı da aralık ayına yakışacak şeklide her yerin karla kaplı olması.

National Lampoon’s Christmas Vacation

National Lampoon’s Christmas Vacation Fragmanı

Sıradaki filmimiz; 1989 çıkışlı, National Lampoon’s Christmas Vacation. Belalı tatilleriyle meşhur Griswold ailesinin, bu sefer de çılgın Noel tatiline davetliyiz. Bu davette, ters gitme ihtimali olan her şey ters gidiyor ve yine de aile, Noel ruhunu kaybetmemek için bir savaş veriyor. Filmin yönetmeni; Jeremiah S. Chechik ve senaristi John Hughes. Senaristin ismi bir yerlerden tanıdık geldiyse muhtemelen, Home Alone’un senaristiyle aynı kişi olmasındandır. Gece bu filmi izlemeyi seçerseniz, yeni yılın ilk sabahında, kahvaltıda, John Hughes’ın bu sefer yönetmenliğini yaptığı Breakfast Club’ı izleyerek seneye başlayabilirsiniz.

Elf

Elf Fragmanı

Elf“lerin yapabileceği üç şey vardır ve bunlardan biri Noel Baba için oyuncak yapmaktır. Daha önce bunun için “gnome”ler ve “trol”ler denenmiş olsa da elflerin biçilmiş kaftan olduğuna karar verilmiştir. Daha önce hiçbir insanoğlu Noel Baba’nın atölyesine girmemiş olsa da bir kaçak fark edilir ve Elf Buddy, yıllar sonra insan olduğunu öğrenip, New York’a babasını bulmaya gider. İnsanların kaybettiği Noel ruhunu tekrar yakalaması için uğraşan Buddy’yi izleyeceğiniz filmin yönetmeni John Favreau ve Buddy rolünü katbekat komik hale getiren oyuncı Will Ferrell. 2003 yapımı bu filmi izlerken çok güleceksiniz.

The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles Fragmanı

Sıradaki film, listedeki diğer filmlerin arasında en yeni olanı ve ekran süresi diğerlerinden birazcık daha uzun. The Christmas Chronicles’ın yönetmeni Clay Kaytis ve senaristi Matt Lieberman. Ayrıca film; David Guggenhein’ın yazdığı öyküden uyarlanıyor. Film 2018 kasımında Netflix üzerinden yayınlandı ve konusu şöyle; Kate ve Teddy kardeşler Noel arifesinde yanlışlıkla Noel Baba’nın kaza geçirmesine sebep oluyor bu yüzden de Noel Baba’nın hediye dağıtım işi sekteye uğruyor. Herkesin Noel’ini tehlikeye atan iki kardeş ne pahasına olursa olsun Noel Baba’nın hediyeleri dağıtmasına yardım etmeye karar veriyor.

Ailenizle ve arkadaşlarınızla izleyebileceğiniz onca Noel filmi varken bunu da listenize eklemenize sebep olacak şeyse; Kurt Russel’ın muhteşem Noel Baba performansı. Filmi izlerken Kurt Russel’ın gerçek Noel Baba olduğunu düşüneceksiniz. Filmin 2020’de çıkan bir devam filmi de bulunuyor. İlkini yeteri kadar keyifli bulursanız ikincisine geçebilirsiniz ama ikinci filmden ilkinin tadını alacağınızı garanti edemeyiz.

Bu yılbaşı listesini herkesin, sevdiği herkesle izleyebileceği nahif filmlere ayırdık. Bu filmler size müthiş bir yıl geçirmeyi vaat etmese de yıla müthiş bir ruh haliyle girmenize yardımcı olabilir. Tabii yılbaşında izlenebilecek içeriklerin listeleri saymakla bitmez. Hatta buraya ufak bir bonus olarak orta metrajlı The Guardians of the Galaxy: Holiday Special da ekleyebiliriz. Mantis ve Drax, Dünya’ya gelerek; Peter için bir Noel hediyesi almaya karar veriyor. Hediye niyetine de Kevin Bacon‘ı kaçırıyorlar. bu Disney+ özel içeriği filmi, listedeki diğerlerinin yanında, bir Marvel filmi olmaktan başka bir şey vaat etmiyor. “Sizin bu seneki tercihleriniz hangileridir? Yorumlara bekleriz.

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.