İnanması zor ama doğruluk payının yüksek olduğu birçok hikaye duymuşuzdur illa, değil mi? Bu tür hikayeler genellikle “Hadi canım!” naralarıyla aklımızın bir köşesine kazınırken, diğer taraftan da içimizi meraktan kemiren ve “Çok ilginç bir tesadüf yalnız…” sözleriyle soru işaretleri yaratıverir. Tam da bahsettiğimiz bu durum, Leonardo Da Vinci’nin ismine sahip olmasına dair anlatılan bir efsaneye inanma aşamalarımız oldu şu sıra.

Denilene göre Leonardo DiCaprio, annesi tarafından bahşedilen bir isme sahiptir. Öyle ki, annesi Irmalin DiCaprio günlerden bir gün İtalya Floransa’da Uffizi Galerisi‘ni gezdiği vakit ünlü ressam, mucit, mühendis ve daha birçok alana elini atmış olan Leonardo Da Vinci’nin bir tablosuna baktığında karnındaki oğlunun tekmelerini hissetmiş. Bunun üzerine “Oğulceğizim Da Vinci’nin tablosuna tepki verdi, o zaman adı da Leonardo olsun!” diyerekten, günümüzün çevreci ve müthiş yetenekli oyuncusu Leonardo DiCaprio’ya ismini bahşetmiş Irmalin DiCaprio.

p01ft54n

Peki bu hikayenin, bu bilginin ne gibi bir önemi var? Kimine göre hiç, kimine göre biraz, kimine göre de birazdan aktaracağımız haber için minik bir giriş eğlencesi olması açısından bir hayli fazla. Haberimizi bu şekilde bağlamaya olanak sağlayan Entertainment Weekly’nin nacizane ufak bilgilendirmesinden sonra, asıl odağı olan Da Vinci-DiCaprio ikilisine de buradan adım atmak yakışır dedik.

Daha evvelinden Steve Jobs üzerine yazdığı kitabıyla adını duyuran Walter Isaacson, şimdilerde iki farklı stüdyo arasında kapışmalara neden olmuş bir kitabı yazmakla meşgul. Kitabının ana konusu da Leonardo Da Vinci üzerine kurulu. Paramount Pictures ve Universal Studios arasında yaşanan çekişme ise, Isaacson’ın daha basıma bile gitmemiş kitabının haklarını satın almaktan ibaret. Kazananı ise Paramount Pictures, büyük bir zafer havasıyla hem de. Paramount Pictures’ın haklarını elde ettiği ama henüz kansız cansız olan kitap ise bir film olacak ve bu film de bittabi Da Vinci’nin hayatını anlatacak.

Bahsettiğimiz bu Da Vinci’nin filmin yapımcılığı ise Appian Way adı altında yürütülecek. Appian Way yapım şirketinde olduğu bilindiği Leonardo DiCaprio’nun ise bugüne kadar bu yapıma prodüktör olarak katkı sağlayacağı biliniyordu. Fakat yeni gelen Deadline haberine göre, DiCaprio bir de başrol oluyormuş. Evet, Leonardo DiCaprio gelecek yeni biyografik filmde Leonardo Da Vinci’yi canlandıracak! Yani tam da en başta anlattığımız ufak öykünün şevke gelip yazıyı sonuçlandırdığı ve akıllara espritüel bir ifadeyle “DiCaprio’nun kaderinde varmış” sözlerini getirdiği kısım tam da burası, tadını çıkarın ey güzel insanlar!

the-revenant-variety-magazine-leonardo-dicaprio- (1)

Walter Isaacson’ın kitapları üzerine küçük bir araştırma yaptığınızda, çoğunlukla tarihte ismini büyük harflerle duyurabilmiş insanları konu edindiğini görebilirsiniz. Bunlar arasında Albert Einstein olduğu kadar Benjamin Franklin de var. Birçok “deha” olarak anılan ismi, kitaplarında anlatan Isaacson’ın şimdi Da Vinci’yi de anlatması merakla bekleme sebebi sanırsak. Leonardo Da Vinci’ye büyük hayranlıklar besleyen biri olarak böylesine gerçek bir dehanın da, günümüzün en başarılı oyuncularından biri olan DiCaprio tarafından canlandırılacak olması beni bir hayli gazladı açıkçası.

Filme dair başka bir ayrıntı ne yazık ki mevcut değil şu vakit için. Biyografik bir film olacağı ve kitabı konu alacağı dışında yukarıda anlattıklarımızdan öteye gidemiyoruz. Yakın vakitlerde gelecek her türlü detayı değerlendirmek içinse burada bekliyor olacağız. Bu sırada da deli hayranı olduğumuz (tamam tamam, direkt ben, biz değil) Leonardo Da Vinci üzerine gelecek bu yapımın DiCaprio ile beraber hiçbir şekilde kötü bir sonuca ulaşmayacağını büyük içtenlikle umarak, sizlere de o meşhur bitiriş sorumuzu soralım. Peki sizin bu konudaki yorumlarınız neler? DiCaprio, Da Vinci’yi oynamak için biçilmiş kaftan mı?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.