Gün geçmiyor ki Neil Gaiman’ın kaleminden çıkan bir başka eser daha ekranlara uyarlanmasın… Gerçi Gaiman kadar aktif ve üretken bir yazar için bu çok normal bir şeydir muhtemelen. Eh, bir yandan bizim için de öyle; çünkü her senemizin bir Gaiman kitabından uyarlanan dizi ya da filmlerle şenlenmesine hiç mi hiç karşı değiliz şu vakitler!

Her sene dedik, mübalağa yaptık biraz ama 2017 senesinin sonlarına doğru yola çıkmadan evvel, daha başlarında izlediğimiz American Gods dizisi sonrası bir de gelen bu haberle birlikte kendimize hakim olamadık, affola. Üstelik bu haberin odağında sadece Gaiman’ın imzasını konuşmayacağız; bir de Terry Pratchett‘ın bal kaymak kalemi değmiş, ondan bahsedeceğiz.

_79842606_terryneil

Şu şahane iki isim bir araya gelince, zaten aklınıza muhtemelen o meşhur kitap gelmiştir diye umuyoruz. İma ettiğimiz eser Good Omens, Türkçe ismiyle Kıyamet Gösterisi. Eğer sıkı bir takipçiyseniz de, senenin başından beri bu kitabın bir şekilde uyarlanmasının konuşulduğundan da haberdarsınızdır mutlaka. Peki o uyarlanma ne oldu, ne alemde diye sorarsanız da, öncelikle minik bir özet yapalım sonra da asıl haberimize ve sorunuzun cevabına geçelim, ne dersiniz?

Amazon ve BBC tarafından bir mini-dizi olarak planlanan Good Omens, altı bölümden oluşacak. Dizinin konu edindiği kitap, yaklaşmakta olan bir kıyameti ve bu esnada ise bir melek ve bir şeytanın  (Aziraphale ve Crowley) daha sonu gelsin istemedikleri dünyada rahat bir yaşam sürmek isteyip istemediklerini ele alıyor genel olarak. Bu iki zıt kişiliğin, dünyanın sonunun gelmesine engel olmaları yönündeki çalışmaları da pek planladıkları gibi gitmiyor haliyle. Tüm bunlar olurken de tipik Gaiman ve Prachett enstantaneleri ile olağanüstü hikaye örgüsünde yol alıyoruz elbette.

Kitabın ne anlattığı konusunda herkes tamam mı? Güzel! O zaman sizlere mini dizimizin şeytan ve meleğini oynayacak isimlerini de açıklayalım hemencecik. Bayanlar ve baylar, karşınızda David Tennant ve Michael Sheen! Şeytan olarak tanıttığımız Crowley’i gönüllerin İskoç’u David Tennant canlandırırken, melekliğinden dem vurduğumuz Aziraphale’e ise Michael Sheen hayat veriyor olacak.

asd

Kitaplara karşı şiddetli bir sevgi besleyen Aziraphale ve aslında tam anlamıyla şeytani bir kötü olmasa da verdiği kararların karmaşaya yol açtığı Crowley’i ekranlarımızda izleyecek olmak gerçekten şahane bir haber! Üstelik izlemeyi özlediğimiz, ne kadar çok görsek de doyamadığımız Tennant’ın da kendine has “kötücül” karizmasını Jessica Jones’tan hatırlarsanız, Crowley için daha iyi bir isim bulamayacaklarını da anlayacaksınızdır diye düşünüyoruz. Zira vakti zamanında “villaingasm” terimini türetmemize olanak sağlayan Tennant, bu proje ile Crowley olarak bizleri eritmeye geliyor, vallahi dans ve renk!

Şimdilik henüz belli bir tarih ya da farklı türden bir gelişme belli değil, fakat Gaiman ve Pratchett severlerin bu kadarıyla da çok fazla heyecanlanabilecekleri su götürmez bir gerçek. Amazon ve BBC’nin kolları sıvayıp işlere iyice gömüleceği şu sıralarda, bizim bu haberle coşmamız da keyifleri yerine getirmedi mi sizce de? Michael Sheen ve David Tennant’ın seçilmesine ne diyorsunuz? Sizce daha iyi isimler seçilebilir miydi? (Ha-ha, hayır) Kitabın deli tutkunu olanlar, söyleyin bakalım: Okuduğunuz o inci satırlarda sizi en çok çeken neydi? Uyarlama dizisinde en çok neyi görmeyi umut ediyorsunuz mesela?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.