Aa? Geek alemi, biliyorsunuz ya hani, Disney elini geçirebildiği her animasyonunu canlı yeniden çekimlerle yirmi birinci yüzyıla taşımaya ant içti iki sene kadar önce? Cinderella ve Maleficient ile başladılar, sonra da önlerini alamayıp, gaza çift ayakla bastılar ya? O arada bir noktada, Mulan’ıydı, Beauty and the Beast’iydi derken, bir de araya Aladdin’i sıkıştırdılar? İşte ona bir yönetmen bulmuşlar şu an. Hazır mısınız? Guy Ritchie.

Ya oha! Özür dilerim, pek edebi değil kurduğum cümle ama, gerçekten, samimiyetimi sorgulamayın diye içimdekini döküyorum: oha! Bir kere Alaaddin, Disney Rönesans’ının en güzel ve en kıymeti bilinmeyen filmlerinden biri, hiçbir şey için değilse, sadece Robin Williams’ın muhteşem Cin performansı için öyle. Onu yeniden çekme kararı almak, zaten başlı başına cesur bir karar. Ve bu filmin yönetmenliğini Guy Ritchie’ye vermek?

Sanıyorum, bu çok konuşulmuyor ama, Disney’nin canlı peri masalları konusunda bir Rönesans’ına girdik. Çünkü şu ana kadar yaptıkları projelerde hep doğru adımlar attılar, alanlarında en iyi ve en etkileyici isimlerle çalıştılar ve ortaya çıkan işler de fena değil şu ana kadar. Kenneth Branagh’ya teslim ettikleri Cinderella keyifli bir seyirlikti. Beauty and the Beast’in kadrosu zaten Samanyolu gibi. Jungle Book milyar dolar gelir elde etti ve eleştirmenleri kendine aşık etti, zaten yönetmeni Favreau’ya bir de Lion King’i verdiler.

Guy Ritchie de burada heyecan verici bir karar. Tabii senaryonun da Tim Burton’ın eski can dostlarından John August’a verilmiş olması ayrı bir keyif sebebi. Ancak heyecanlanmaya başlamadan önce, müsaadeniz varsa, Cin’i kim oynayacak bir de onu öğrenmek istiyorum ben. Robin Williams öyle yeri kolay doldurulacak bir oyuncu değil zira. Ya hatta… Cin’i komple çıkarsak mı hikayeden, olur mu öyle? Nasılsa daha iyisi yapılamayacak?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.