Amazon, The Lord of the Rings: The Rings of Power’ın ilk bölümleri itibariyle şimdiye kadarki en büyük çıkış yapan yapımları olduğunu açıklamış. Herhangi birimiz bu bilgiye şaşırır mıydık, orası ayrı bir konu.

Geçtiğimiz perşembe gecesi, orasından burasından bir şekilde tutunup da dizi, film izleyen herkesin gözü ve kulağı Amazon Prime Video’da yayınlanacak olan The Lord of The Rings: Rings of Power dizisinin üzerindeydi. Yüzüklerin Efendisi ve Tolkien külliyatı kendi çapını çoktan aşmış, kocaman isimler dolayısıyla ister fantastik türün deli bir hayranı olun isterseniz de sadece iş çıkışı, güzel bir şeyler izleyerek eğlenmek isteyen biri olun, bu yeni diziye bir bakacaktınız; başka türlüsünü düşünmek pek mümkün değil sanırım.

Şirket, dünya çapında 25 milyon insanın The Rings of Power’ı yayınlandığı ilk gün izlediğini söylüyor ve dizi de bu açıdan Prime Video’nun en büyük çıkışlı işi olmuş. Verilen 25 milyon bilgisinin, birinci günde dünya çapındaki ortalama izleyici sayısı mı, diziyi en az birkaç dakika izleyen kişi sayısı mı olduğu belli değil. Söz konusu 25 milyonun Amazon orijinal olmayan fakat kütüphanede bulunan markalar arasındaki oranı nedir, ara ki bulasın. Bu izleyicilerin kaç tanesi daha önce platform üyesiymiş, kaç tanesi dizi için gelmiş, bunu da bilmiyoruz. Aksine ben de Hollywood Reporter‘ın yalancısıyım, bu tarz bilgileri de cevaplamamışlar. Birkaç hafta sonra farklı yerlerden istatistik gelir, Amazon’un kullanıcı artışına bakılır, günceldeki House of the Dragon gibi dizilere göre oranlanır; oradan sonra herkes kafasında net bir yere oturtur sanırım.

Günlerdir Twitter’a girmeye devam ediyoruz ve bahsettiğimiz de isminde bir değil, iki tane “Yüzük” geçen bir Tolkien uyarlaması. Birisi gelip bana “Deniz, yeni Lord of the Rings dizisinin ilk iki bölümü Amazon’un en çok izlenen yapımı olmuş” deseydi, korsan izleyiciyi de hesaba katarak istatistik falan aramaya ihtiyaç duymazdım zaten. Benim konuyla ilgili iki merak noktam olur; birincisi lore‘cu hayranların IMDB puanlarını sabote ettiği bir dünyada, bir süreliğine incelemeleri geciktirmeye ihtiyaç duyan Amazon’un, üçüncü bölümden sonraki tutumu. İkincisi de buraya bağlı olarak tabii ki hayranlar tepkilerinde samimi çıkacaklar zira oturup, koskoca şirketin izlenmesini benim dert edecek hâlim yok. Gevezeliğime son veriyorum ama sohbet edesi olan varsa yorumlara beklerim.

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.