J.R.R. Tolkien’ın Orta Dünya külliyatı üzerine ürettiği her şey eşsiz ve birbirinden değerli. Haliyle de bunlar bir bir uyarlanırken hem hayranlar, hem ekipten oyuncular, hem de oğlu Christopher Tolkien falan aşırı savunmacı bir doğaya giriveriyor istemsizce. Çok değil, daha geçen aylarda bas bas bağırıyordu Christopher Tolkien, babasının yeni çıkacak olan biyografik filmini ailecek hiç onaylamadıklarını. Bir bakıma haklı olsa da çoğu zaman aşırı tepki veriyormuş gibi geliyor kendisi bana. Yalan değil, hakkını veremeyeceklerse kesinlikle uyarlamalarına karşıyım ben de. Ancak şöyle de bir durum var ki Christopher Tolkien da fazlaca kızıveriyor her şeye. Orta yolu bulmak mühim ama nasıl, onu hiç bilmiyorum işte.

Uyarlama işler tabii ki de film ve dizilerle bitmiyor. Orta Dünya için Amazon tarafından büyük bir bütçeyle yapımına başlanan Yüzüklerin Efendisi dizisi bir yana, Alman bir firma tarafından rpg olarak planlanan Gollum oyunu da var bu noktada. Eh, tabii hazır hayranlar da bu kadar açken Orta Dünya içeriğine, yapımcılar da asla geri durmayı istemiyor. Dizi mi? Patlat gelsin! Oyun mu, çifter çifter olsun! Yani diyeceğimiz o ki, bir proje daha yolda: Yüzüklerin Efendisi dizisinin MMO oyunu geliyor!

https___blogs-images.forbes.com_erikkain_files_2014_01_lotr-2

Amazon Game Studios, milyar dolarlık bütçesi olan dizisinin yanında bir de Yüzüklerin Efendisi oyununa el attıklarını duyurdu. Bilgisayar ve konsollar için “multiplayer özellikli, oynaması bedava” bir oyun geliştiriyorlarmış. Henüz bir çıkış tarihi olmasa da yapımcılar oyun için büyük bir keşif fırsatı gibi kelimeler kullanıyorlar. Tolkien’ın yarattığı dünyanın ne kadar büyük olduğunun farkında olan yapımcılar, bu oyunla birlikte hayranlara geniş bir deneyim sağlayacaklarını ifade ediyorlar. Ha bir de; bu oyun, yine Amazon tarafından üstlenilen dizi ile birebir aynı çizgide olmayacakmış. Yani ikinci çağ içinde geçeceği netleşen diziden de öte bir odak noktası var oyunun. En azından söyledikleri kadarıyla öyle olacak.

Tabii bu yeni MMO oyunu, LOTR aleminin ilklerinden değil. Daha önceden Lord of the Rings Online ile yine aynı alemde fink atıyorlardı aslında. Ancak bu seferki geliştirici, Warframe oyunuyla da hatırlayabileceğiniz Leyou şirketi. Amazon ile ortaklaşa iş yapacak Leyou. Üstelik iki şirket de bu birliktelikten aşırı ümitlilermiş. Hayırlısı.

Siz ne dersiniz geekler? Daha fazla Orta Dünya projesi üstümüze atılsın mı, yoksa Christopher Tolkien gibi bu işe bir dur mu dememiz gerekiyor?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.