Küçük bir hatırlatma: 2017 dahilinde ilk sezonunu başarıyla geçiren American Gods‘dan kısa bir süre önce şer bir haber gelmiş, dizinin patronları Michael Green ve Bryan Fuller‘ın bir takım anlaşmazlıklardan dolayı projeyi terk edecekleri açıklanmıştı. O zaman şu haberde, şöyle anlatmıştık olayı:

“Dizinin patronları Bryan Fuller ve Michael Green‘in diziden ayrıldıkları açıklandı. İlk anından beri projenin liderliğini yürüten ikilinin ayrılıkları dedikodu veyahut da duyum seviyesinde değil, Deadline‘ın haberine göre bugün bu havadis oyuncu kadrosuna iletildi. Sebep? Bütçe. Denilene göre ilk sezondaki bütçesi neredeyse Game of Thrones seviyesine gelmiş olan dizi için STARZ kemer sıkmaya gitme niyetindeydi. Fuller ve Green ise halihazırda bölüm başı 10 milyon civarı olduğu iddia edilen rakamların azalmasını bırakın, artmasını istiyordu.”

Peki bunun konumuzla ne ilgisi var? Şöyle: Bir süre önce çizgi roman dünyasının takdir toplayan işlerinden Y: The Last Man‘in FX kanalında diziye dönüştürüleceği duyurulmuştu. Uzun vakitler boyunca projeden ses seda alamadık, bunun da iki sebebi vardı. Birincisi, bir anda tüm erkeklerin ölmesiyle başlayan hikaye Trump v. Clinton seçiminin gidişatı dolayısıyla tonsal olarak tekrar gözden geçirilmişti. İkincisi de dizinin başyazarı olması planlanan Michael Green‘in aynı sene içerisinde dört filmi çıktı: Logan, Blade Runner 2049, Alien: Covenant ve Murder on the Orient Express.

Michael Green

İnsan bu yıla bakıp hayranlık duymadan edemiyor elbette, adam resmen 2017’nin metni takdir edilen her filmine el atmış. Ama aynı zamanda içten içe şunu da kabul ediyorsunuz. Hem bu filmlerle uğraşan, hem de komple bir dizi yürüten adamın zaten Y: The Last Man’e başlaması mümkün değildi. Ama durum değişti. Devran döndü. Michael Green’in omuzlarında daha az yük var artık. Ve bu Y: The Last Man‘in ilerleyebileceği anlamına geliyor. Biz demiyoruz, bizzat FX CEO’su John Landgraf diyor.

Henüz son karar aşamasına gelmedik, ama epey ümitli hissediyorum. Elimizde sevdiğim bir senaryo var, son versiyonunu çok sevdik. E Michael da müsait artık, çünkü American Gods’da çalışmayı bıraktı.”

O yüzden American Gods’da oluşan bu sarsıntıya üzülenler, bu haberle teselli bulabilirler. Bir diziden kaliteli yazarlar gitti ama, onlardan biri çok üst seviye bir hikayeyi ekrana taşımak için kolları sıvayabilir artık.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.