Neil Gaiman’ın tartışmasız en iyi işlerinden biri olan American Gods (beylik cümlemiz nasıl?) diziye uyarlanıyor. Bu yeni bir haber değil, hatta bilakis baya da eski. Ama bu sefer, eskilerinden farklı olarak, durum tamamen hakiki. Yıllardır American Gods’ın diziye uyarlanacağına dair dedikodular dönmekteydi zaten. Artık dedikodu aşamasında değiliz. Dizi 2016 sonunda, Starz kanalında Amerika’da yayınlanmaya başlayacak. Ve kendisi hakkında küçük küçük haberler düşmeye başlamışken, bunları bir toplayalım, sizin heyecanınıza da bir çatı açalım istedik. Buyurun efendim!

 

1. Bryan Fuller Kalitesi

Bryan Fuller

Dizinin başında Bryan Fuller duracak. Eğer kendisini tanımıyorsanız, son on yılda çıkmış en orijinal ve hayal gücü yüksek dizileri çıkartan isim desek; belki ikna ederiz sizi. Yok edemezsek de, isim veririz: Pushing Daisies, Dead Like Me, Wonder Falls ve Hannibal. Fuller’ın dizide olması otomatikman bir rahatlama sebebi. Tabii onunla birlikte dizinin başını çekecek adam Michael Green’in Green Lantern’ı yazmış, Smallville’de yapımcılık yapmış olması biraz ürkütmüyor da değil, ama olsun! Fuller’ın artısı götürür bu eksileri!

 

2. Neil Gaiman İşin Başında

Edinburgh International Book Festival

Dizinin yazarı Neil Gaiman ile American Gods‘ın ilişkisi, pek çok yönden olmasa da, bir spesifik yönden George R. R. Martin – Game of Thrones ilişkisine benziyor. Şu açıdan, Gaiman dizinin yapımcılarından biri, esas patrona ipleri güvenerek teslim etmiş, projeye onayını vermiş, danışmanlık da yapacak, senede bir bölüm de yazması bekleniyor. Ama tümden işin içinde olmayacak. Zira en son öyle bir şey olduğunda, olaylar biraz garip gelişti.

 

3. Dizi HBO’nun Kapısından Döndü

stztakingyouplaces

Diziyi Starz yayınlayacak demiştik. Bu kanalın adını duymamış olabilirsiniz, Amerikan kablo TV dünyasında henüz küçük bir aktör Starz. Adlarını özellikle Spartacus dizileriyle duyurdular, ama son senelerde bir atakları da var. Ash vs. Evil Dead, Outlander ve The Girlfriend Experience gibi marka filmlerin dizilerini yapıyorlar. Yani çok da fena bir evde değil American Gods, ama daha iyisi de olabilirdi. 2011’de HBO projeyle ilgileniyordu, fakat çok ilginçtir, Neil Gaiman’ın pilot bölüm senaryosunu beğenmediler. Sebep de, kitaba yeterince yakın olmaması. Bakın, Gaiman’ın HBO’yu beğenmemesinin sebebi demiyorum. HBO’nun Gaiman’ın senaryosunu beğenmeme sebebi.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.