Bu terimi sitede sık sık kullanıyoruz, ama tekrar altını çizmek gerekebilir: The Avengers‘ın 2012’de elde ettiği abesle iştigal başarıdan; daha spesifik olarak da bu başarıyı net bir şekilde öncesinde çektiği dört filmi sayesinde elde etmiş olmasından beri hanedanlar çağında yaşıyoruz. Bu bizim franchise denen tabire bulduğumuz karşılılık. Bir-iki filmlik değil, külliyatlık olan; evreni yan ürünlerle (oyun, dizi, çizgi roman, vb.) beslenen, filmlerinin arası çok da uzak olmayan seriler bunlar.

Elbette bu daha önce de var olan bir şeydi, Potter serisi, Twilight’lar… Ama Avengers sonrası, bu “Gücü yeten yapsın” kıvamından, “Hayatta kalmak istiyorsan, mecbursun” noktasına geçti. VE 2012 sonrasında, hanedan dediğimiz şey, süper kahramanlarla anılmaya başladı. Fakat 2016’da, bunun yanında filizlenen bir kontraatağa da şahit oluyoruz; o da hanedan ekmeğini başka markalardan, başka tip filmlerden çıkarma arzusu. Paramount Transformers’ı zorluyor, Warner Bros Wizarding World‘ü büyütmeye çalışıyor, Disney Star Wars’ı motora bağlıyor…

20 Pokemon GO

Ve şimdi, bu yarışa girmek üzere olan yeni bir marka daha var: Pokémon. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük markalarından biri olan Pokémon ,bildiğiniz gibi 2016’da 20. yıldönümünü kutluyor. Oyunları hâlâ en çok satanlar arasında olan, animesi hâlâ devam eden, ürünleri dünyanın her yerinde alıcı bulan Pokémon sinema perdesine yürüyor. Yalnız daha önce olduğu gibi, animasyon vaziyette değil. The Hollywood Reporter’ın haberine göre, Nintendo eserinin canlı film hakları için bir ihale açmış, orada da iş son üç stüdyoya kalmış: Warner Bros, Sony ve Çinli bir megaşirketin yeni satın aldığı Legendary.

Dikkat ettiyseniz yarışta Disney yok, yani şükür, bir hanedan onlardan başka birinin elinden çıkacak. Aynı zamanda akıl almaz bir 2015 geçiren, elinde Jurassic, Furious, Minions gibi mega hitler olan Universal de son kademeye girmemiş. Final üçlümüz, Disney’e kafayı takmış olan Warner Bros, silkinse hit çıkartamayan Sony ve yeni yatırımcılarıyla coşmak isteyen Legendary. Üçü de Pokémon’u alıp üstüne yatmayacaklar elbette. Sonunda kim finiş çizgisini görür, söylemek güç, ama kim olursa olsun, canlı bir Pokémon filmi hanedanının kapıyı çaldığını anlamak için de medyum olmak gerekmiyor… Peki siz ne diyorsunuz bu duruma?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.