Bugün LGBTİ Onur günü! Daha doğrusu, geçtiğimiz Pazartesi’den itibaren şu son yedi gün tümden Pride Haftası idi, ama bugün, gökkuşağı bayrakları açılacak, yürüyüş olacak, göğüsler gerile gerile herkes kim olduğuyla gurur duyacak. Ve bu, muhtemelen daha iyi bir zamanda gelemezdi. Amerikan Yüce Mahkemesi, eşcinsel evliliğe yasak koymanın bizzat Birleşik Devletler anayasasının 14. iyileştirme maddesine ters düştüğüne karar verdi. Bu karar, eyaletler temyiz haklarını kullandıktan sonra değişmezse, tüm ABD’de eşcinsel evliliğin yasal olduğu anlamına geliyor.

MANS

Biz de bundan sebeple, çoğu Amerika’da ikamet eden -ve bir bölümü bazı eyaletlerde evlenmiş olan-, artık yasal olarak hayatlarını sevdiği kişilerle birleştirebilecek olan süper kahramanları bir listeleyelim dedik. Burada listelediklerimizin çok daha fazlası çizgi romanların sayfalarında gizli; o yüzden eğer atladıklarımız varsa, siz de yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Hazırsanız, başlayalım!

 

Apollo

01 Apollo

Apollo, Warren Ellis’in başyapıtı The Authority‘nin iki ana karakterinden biriydi. Aslında çok net bir Superman parodisiydi kendisi. Güç skalası olarak Çelik Adam’a çok benziyordu, hatta kıyafeti dahi bir tık aynıydı. Aynı şekilde bir de Midnighter vardı Authority ekibinde.O  da şeklen Batman’e çok benziyordu. Arada tek bir fark vardı. Apollo ve Midnighter sevgiliydiler! DC Comics bu yan işi ana evrenine dahil ederek, çok cesur bir hamle yapmıştı vakti zamanında. Sonra Apollo ve Midnighter ayrıldılar, ama hâlâ bizim en favori LGBTİ çiftlerimiz arasındalar!

 

Batwoman

02 Batwoman

Aslında Batwoman karakterinin çok eskilere dayanan bir mazisi var. Kendisi baya Batman ile aynı babayı paylaşıyor: Bob Kane. Fakat Crisis on Infinite Earths sonrası külliyattan silinen karakterlerden biri olduğundan, 21. yüzyıla kadar çok etki alanı bulamadı kendisine. DC Batwoman’ı 2006’da geri getirdi, New 52 ile birlikte ise çok daha önemli bir vizyona taşıdı. Katherine Kane, kendi ismini taşıyan seriyle birlikte Amerikan çizgi roman dünyasının en yüksek profilli LGBTİ kahramanlarından biri oldu. Hoş, o meselenin sonu iyi olmadı ama, olsun, anılarımızda çok iyi kaldı.

 

Catwoman

03 Catwoman

Catwoman muhtemelen listemizin en bilinen, en meşhur karakteri, fakat biseksüel olduğu gerçeği çok yeni bir gelişme olduğundan, muhtemelen bunu bilen sayısı da pek az olacaktır. Catwoman’ın son inkarnasyonu Selina Kyle’ın, New 52 evreninde biseksüel olduğu DC Comics tarafından daha geçtiğimiz aylarda açık edildi. Ne yalan söyleyeyim, o zaman da pek şaşırmamıştım buna. Kafalardaki biseksüel stereotiplerine uyumsadığı için mi, yoksa Selina Kyle’ın genel olarak hâli ve tavrı zaten bunu ima ettiği için mi bilmiyorum, ama kafada bir yapboz parçası yerine düşmüştü resmen.

 

Iceman

04 Iceman

Iceman de yıllar boyunca çizgi romanlarda var olup, cinsel yönelimi sonradan belli olanlardan. Pek çok kişi böyle hikayelere sahip zaten kendi kimliğini keşfetme konularında, fakat herkes Iceman kadar şanslı değil. Iceman’in bastırdığı ve/veya yanlış yorumladığı yönelimini bir telepat olan arkadaşı Jean Grey zihnine girerek ortaya çıkardı. Toplumun kilidini teslim ettiği kimlikleri kafada kafeste tutmak zordur, çekilmez kılar hayatı. O yüzden aslında herkese bir Jean Grey de lazım be!

 

Midnighter

05 Midnighter

E Apollo’dan yukarıda söz etmiştik, sıra da Midnighter‘a geldi hâliyle. Authority’nin kilit karakterlerinden olan Midnighter, sert, acımasız, affı olmayan, havalı bir karakter. Onun süper kahraman maceralarını okumak zaten büyük bir keyifti, sağ olsun DC -bizce şahane- bir hamleyle kendisine yeni DC You hareketinde bir seri verince, aşk maceralarını izlemek de acayip keyifli bir hâle geldi. Daha ilk sayıdan “büyük bir ilişkiden çıktıktan sonra toparlanmaya çalışan adam” ile, “sert süper kahraman” hikayeleri arasında şahane bir denge tutturdu Midnighter serisi. Devamını da heyecanla bekliyoruz.

 

Moondragon

06 Moondragon

Moondragon’u Marvel çizgi romanlarını yakinen takip edenler çok iyi tanırlar; özellikle de Annihilation hikayesindeki rolü sayesinde. Kendisi hiçbir zaman yüksek profilli bir karakter olmadı bugüne kadar, ama çok ilginç karakteristiğiyle her zaman irili ufaklı hikayelerde de kendine yer buldu. Herkesten çok Guardians of the Galaxy ekibiyle anılan Moondragon’u ileriki filmlerde görür müyüz bilinmez, ama onu görürsek, büyük aşkı Phyla-Vell‘i görme ihtimalimizi de es geçmemek gerek!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.