Bazen bazı kesilmiş sahneler vardır; yönetmen ya da yazarın ağzından dinleyince “Oh be, Allah razı olsun iyi ki bizi maruz bırakmamışsınız böylesi bir şeye” dersiniz. Güzel karardır. Doğru akıldır. Bu anlatacağım bunlardan biri değil. Radio Times’a konuşan Ant-Man and the Wasp yönetmeni Peyton Reed öyle bir kesilmiş sahne anlattı ki, ben şahsen bundan sonra Reed’in hiçbir şekilde hüküm ve yargılarına güven duymayacağımı hissediyorum.

Hazır mısınız?

Ant-Man and the Wasp’ta Luis’in Civil War esnasında yaşanan olayları anlattığı bir sekans olacakmış. Chris Evans’ın da konuk oyunculuğunu içeren bu sekans, film henüz senaryo aşamasındayken çıkartılmış.

Projenin henüz başlarında elimizde bir senaryo versiyonu vardı, bu versiyonda Civil War’daki havaalanı kavgasının hızlı bir versiyonunu yapacaktık. Burada Captain America Ant-Man’i beyzbol topu gibi fırlatacaktı. Çünkü hepsi Luis’in anlattığı hâli yani, değil mi? Bir sürü acayip görsel fikir ürettik. […] Fakat sonra Captain America: Civil War’a çok fazla gönderme yaptığımızı hissettik, kendi olayımıza odaklanalım istedik.”

Ya… Gerçekten ağzımı bozmamak için kendimi çok zor tutuyorum. Sevgili Peyton Reed’e hakaret etmek istemiyorum. Bu yüzden de deneyimli yönetmene bundan sonra isminin Türkçe çevirisi olduğundan dolayı Kamış diyeceğim. Kendisine şu açık mektupla da seslenmek isterim.

Ant-Man and the WAsp Luis

Sevgili Kamış.

Bir kere Civil War’a fazla gönderme yaptığınızı hissettiyseniz, şu sekansı keseceğinize keşke Michael Douglas’ın anlamsız gergolanmış “teknolojimle Berlin’e gittin” motivasyonunu kesseydiniz? O da derinleşmemiş, öyle uyduruktan teyyare duran bir motivasyondu? Ayrıca, sayın Kamış, biz Marvel seyircileri olarak zaten artık tüm bu filmlerin birer dizi bölümü olduğunu kabullendik; siz hâlâ neden? Cap’li o sekans dursa ne olacak seyircilerin kafası mı karışacaktı? O seyirciler ki çoğunluğu “Lan filmin neresinde The Snap™ olacak?” diye bekledi?

Bilakis, ulu Kamış, ilk filmin en komik kısmının Luis’in bir şeyler anlatması olduğu bu kadar barizken; elde avuçta Chris Evans’ın Captain America’ıyla geçireceğimiz vakit böylesi darken Luis’in şüphesiz ki Marvel sinematik evrenine ait en önemli kahramanlardan birini kendi tarzıyla anlatmasının seyircileri mest edeceği nasıl malum olmadı? Sormak isterim size ey büyük Kamış, bu sahneyi kesen bir ekibe ben ileri tarihlerde benim neyi izlemek isteyip neyi istemeyeceğimi tahmin etme konusunda neden güveneyim? Her şeyi geçtim, bunu niye açıkladınız? Derdiniz çektirmek mi? Hayır bir de senaryo aşamasında kesmişsiniz, yani öyle DVD’ye falan da koyamazsınız ki? Neden? Niye? Reva mı bu bize?

Cevaplarınızı bekliyoruz.

Sevgilerimizle,

Geekyapar ailesi

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.