BioWare E3’te yeni bir oyun duyurdu.

Bakın bu cümlenin bile kendi başına deprem yaratması gerekiyor. BioWare video oyun tarihinin en köklü stüdyolarından biri. Mazisinde Knights of the Old Republic, Baldur’s Gate, Mass Effect gibi zamansız klasikler var. Ellerini atmadıkları dönem, janr kalmadı. Onların mirası hikayecilik üzerine kurulu. Orijinallik üzerine kurulu. Tazelik, yenilik, kalite üzerine kurulu.

E3’te duyurdukları yeni oyun Anthem ise resmen buna zıt olsun diye tasarlanmış.

Videoyu otuz saniyeden fazla izleyince, Anthem’in hangi denklem tarafından oluşturulduğunu görebiliyorsunuz. Anthem, çok basit bir biçimde Crysis + Borderlands + Horizon: Zero Dawn. Bundan ne bir eksik, ne bir fazla. Crysis gibi üzerimizdeki zırhtan aldığımız bir takım enteresan ve şekilli güçlerimiz var. Borderlands gibi panpalarla omuz omuza keşfedilmemiş topraklarda ateş etmeye çıkıyoruz. Bu iki unsur harici geri kalan her şey de Horizon taraflarından.

Oyun multiplayer odaklı bir aksiyon oyunu. Siz Javelin denilen koruyucuları oynuyorsunuz. Şehirden dışarı çıkıp, arkadaşınızla beraber vahşi topraklarda kavga verme derdindesiniz. Farklı Javelin’ler farklı özelliklere sahip. Bu arada “farklı” derken nezaket ediyoruz. Biri tank, öbürüsü DPS işte. Dünya da retro-fütüristik, distopik dünya. Düşmanlar da o dünyaya uygun düşmanlar. Jetpack falan var.

İşte ne olacak bu oyunda, hikaye mi çok iyi olacak? Sanmıyoruz, tek kişilik modu yok oyunun açıklanan kadarıyla. Vardır elbet bir senaryosu ama, en kötü Titanfall kadardır. Oynanış mı coşturacak? Loot tabanlı mı gideceğiz? Av hissi mi verecek vurduğumuz her yaratık? Zırhla oynaması mı keyifli gelecek? Yani şunu diyorum, açıp bir Fallout, Breath of the Wild, Borderlands, Horizon, Crysis oynamak yerine bize ne Anthem açtırtacak?

Bize çok belirgin gelmiyor. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.