Nintendo, über-başarılı Wii‘nin halefi olarak Wii U‘yu duyurduğunda kimse duyurulan şeyin ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlamamıştı. Bu bir Wii aparatı mıydı? Mobil bir platform muydu? Ayrı bir konsol muydu? O zaman çok kızmıştık Nintendo’ya ama, görüyoruz ki zamanın ötesinden sesleniyormuş bizlere yine. Aynı sanal gerçeklik gibi, kontrol yöntemleri gibi burada da çaktırmadan çığır açmaktalarmış. Meğerse, anlamsız konsollar çağını başlatmışlar o gün. Haberimiz yokmuş.

Burada bir şeyi netleştirmemiz lazım. “Ara konsol” konseptiyle ilgili bir şikayetimiz yok. “Üst model konsol” da uzun zamandır olan bir şey. Game Boy vardı, yeşil-siyah ekran dar geldi Game Boy Color‘ı çıkarttılar. PlayStation 3’ün üretimi pahalı, tipi çirkindi; daha ucuza daha narin Slim‘e geçtiler. Bunların hepsi çok makul. Tek bir şart sağlandığı sürece: Gözle görülür bir gelişim sağlanması.

Bu da bizi Xbox One X’e getiriyor.

Xbox One X’i anlatırken Microsoft üstüne basa basa 4K oyunculuktan söz ediyor. Basın bültenlerinin hepsi büyük sitelere teraflop kelimesiyle gitmiş. Neredeyse komple grafik kabiliyeti, donanım haşmeti üzerinden tanımlamışlar bu platformu. Aynı PlayStation 4 Pro gibi. Ve aynı oradaki gibi, oyunlar münhasır değil. Yani Xbox One X’e çıkan tüm oyunlar düzayak Xbox One için de oynanabilir olacak. Mevcut Xbox One oyunları da grafik olarak daha güzel gözükecek.

Ama işte konsol böyle bir şey değil ya. Böyle bir şey hiç olmadı. Dürüst olmak gerekirse oyunculuk da böyle bir şey değil. Donanım, grafik kapasite, grafik kabiliyet sadece söyleyecek veya oynatacak bir şeyin olmadığı zaman vurguladığın bir şeydir. Dolu değildir. Dolu olmayan bir gelişim için de insanlardan 500$/500€ fatura kesmek salahiyetin dönülmez akşamından selam yollamaktır oyunculara. Bize böyle geliyor en azından. Sizin hissiyatınız ne? Ne düşünüyorsunuz Xbox One X hakkında?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.