Eğer filminiz modern bir zamanda geçiyorsa karakterlerin eline telefon vermek zorundasınız.
Aksi takdirde izleyiciler olarak nasıl böyle bir kolaylığı unuttuklarına söveriz. Karakterin telefon
kullanabilecekken kullanmaması, en kritik anlarda başka birine hemen mesaj atmaması, fotoğraf
çekmemesi veya görüntülü konuşamıyor oluşu çok büyük bir eksiklik çünkü. Hatta hikâyede boşluk olarak adlandırabileceğimiz bir şey artık, sonuçta ikinci milenyumun ilk çeyreğini bitirmeye doğru koşuyoruz.

Karakterlerin ellerindeki telefonlar, kullandıkları uygulamalar filmin menşei ülkesine bağlı olarak değişebilir. Bütçeye uygun olarak hazırlanabilir. Belki sponsor olmuştur bu marka. Ancak eninde
sonunda şu gözlerin en çok gördüğü sembol, ısırılmış bir elmadan başka bir şey değil. Akıllı telefon deyince akla Apple geliyor, bir sahnede telefon çalıyorsa mutlaka IOS’un varsayılan zil tonu çalıyor, değil mi?

Pek değil. Apple karakterlerin eline kendi markalarından ürün verilmesine izin veriyor. Ancak bir koşulu var: bu karakter kötü olamaz. ‘‘Villain” dediğimiz karakterler Apple marka bir telefon kullanamıyor arkadaş. Kötü karakter ısırılmış elmayı eline alamıyor. Apple markası kötü karakterle bağdaştırılamıyor. İki saniyelik ekran süresince nasıl bağdaştırılacaksa artık? Apple kullanıcıları katil/suçlu/kötü deha/Sith Lord/Başkan Snow/Voldemort filan olamıyor.

Vanity Fair‘de Knives Out adlı tatlı filminin yapımını uzun uzun konuşan Rian Johnson sayesinde artık kimin iyi, kimin kötü karakter olduğunu çıkartmak pek zor olmayacak gibi, tabii eğer Apple politikasını değiştirmezse. Artık ne zaman film izleseniz karakterlerin kullandıkları o minik ekranın üstündeki sembole bakarak iyi biri mi, filmin sonunda diğerlerine kazık atar mı anlayabileceğiz. Rian Johnson kendi filmleri de dâhil gelecekte çekilecek bir sürü film için nihai spoilerı vermiş oluyor bunu söyleyerek, düşünsenize. Kendisi de şaka yapıyor ”Kötü adamın kim olduğunu sürpriz yapmak isteyen tüm yönetmeler beni linç edecek” diye.

Bu durumda Apple gerçekten de bu politikayı değiştirmek zorunda kalabilir, aksi takdirde yönetmenler bu markayı hiç kullanmaz olur biter. İnsanlar iPhone telefonu gördüğü anda kişinin kötü olabileği ters köşe ihtimalini fırlatıp atıyorsa, siz kendi filmlerinizde kullanır mıydınız? Tabii bu bilgi ne kadar yayılır bilemiyoruz ancak öyle ya da böyle seyir zevkini bozacak bir haber bu.

Büyük şirketlerin isimleri ve sembollerine karşı bu kadar korumacı olmalarını hem anlıyor hem de anlamıyorum. Çocuk işçi çalıştırıyorlar; tamam. Ama Knives Out gibi bir filmde katil Apple marka telefon kullanıyor; yok, olmaz öyle şey.

Vay arkadaş, nasıl bir marka imajı yönetimi bu! Siz ne diyorsunuz?

Author

İstanbul'da yaşıyor, buraya yazacak havalı bir şey de bulamadı. @charles_bourbaki

5 Comments

  1. sen bu yazıyı yazmasan öğrenmeyecektim şimdi spoıiler yiycem senin yüzünden

  2. eline ısırılmış elma gördüğüm bir kişinin teknolojiden zerre anlamadığını anlıyorum.

    apple kadar rezil kuulanıcı düşmanı teknoloji düşmanı başka firma yoktur.

    ayrıca 5dolarlık korona maskesini apple logosu var diye 100dolara satmak nedir.

    • Elimde apple var, bilgisayarım apple, saatim apple. Swift, Java ve flutter ile mobil uygulamalar geliştiriyorum. Python ile Derin makina öğrenmesi, computer vision konularında çalışmalar yapıyorum. PHP Laravel ve Vue Js ile web tabanlı uygulamalar geliştiriyorum. hobi olarak arduino ve raspberry pi ile uğraşıyorum. sence teknolojiden anlamıyor muyum.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.