Zaman içerisinde çevrimiçi dizi ve film izleme platformlarına karşı ön yargılı düşüncelerimiz oluşmaya başladı. Örneğin artık HBO Max’ın yapacağı fantastik kitap uyarlamalarına gözümüz kapalı güvenirken aynı şeyi ne yazık ki Amazon Prime ve Netflix için söyleyemiyoruz. Öte yandan söz konusu Apple TV+ olunca benim kafam biraz karışmaya başlıyor. Ted Lasso, Severance gibi çok sevdiğim dizileri içerisinde bulunduran bu güzide platform, Foundation gibi büyük bir fiyaskonun altına da imza atmıştı. Bu yüzden Apple TV+, yine çok sevdiğim bilim kurgu serilerinden biri olan Silo serisini dizi olarak uyarlayacağını duyurduğunda bir nebze ön yargıyla yaklaşmıştım. Fakat dün diziden gelen ilk fragmanı izleyince yeniden ümitlerim yeşerdi ve güzel bir şey izleyeceğimi hissetmeye başladım.

Apple TV+ umarım bu sefer bizi hayal kırıklığına uğratmaz.

“Kıyamet sonrası dünya” konsepti çoğu zaman benim herhangi bir diziyi izlemem için yeterli bir sebep oluyor. Fakat sürekli olarak kullanılan bu konsept zamanla artık kendini tekrar etmeye başlıyor ve bu konsepte ait her türlü popüler içeriği, daha önce tükettiğinizi düşünmenize neden oluyor. Son yıllarda çok az “kıyamet sonrası dünya” beni “orijinallik” gibi bir derdi olduğuna ikna edebiliyor. Beni ikna eden bu yapımlardan biri olan Silo, Hugh Howey’nin yazdığı bir kitabın adı aslında. Wool üçlemesi adını verdiği serinin ilk kitabı olan Silo, kum fırtınaları ve zehirli atmosferi yüzünden insanlığın dünya yüzeyinde yaşamayıp; yerin altına yaptıkları, yüzlerce kat derinliğe uzanan büyük bir silodaki yaşanan olayları konu alıyor. Kendilerine uzun yıllardır söylenen gerçeklerin, aslında o kadar da gerçek olmadığını anlayan Şerif Holston ve onun izini takip eden Juliette’in hikâyesi sizi içinde bulunduğunuz dünyanın gerçekliğini sorgulamaya itiyor.

Fragman ise tam anlamıyla beklentilerimi karşıladı diyebilirim. Kitabın gerilim seviyesini ekrana aktarmayı oldukça iyi başaran Silo dizisi, mekân tasarımlarıyla da benden tam puan aldı. Dune filminde Leydi Jessica Atreides olarak karşımıza çıkan Rebecca Ferguson’un başrolünde olduğu dizimizde, Ferdinand Kingsley ve Game of Thrones’dan hatırlayacağımız Iain Glen gibi yıldızlar da yer alıyor.

5 Mayıs‘ta Apple TV+’da yayınlanmaya başlayacak ve toplamda on bölümden oluşacak Silo fragmanını siz nasıl buldunuz? Kıyamet sonrası hikâyeleri sever misiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Comment

  1. Ferhan Arman Reply

    Silo fragmanlarını kitap serisini okumuş biri olarak çok beğendim. Dediğiniz gibi “foundation” rezilliği gibi olmaz. Sabırla bekliyorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.