Arnold Schwarzengger’e ne oldu bilmiyoruz, ama ne olduysa umarız geri dönüşü yoktur: Çünkü bu dakikaya kadar bütün röportajlarını aşağı yukarı tek heceli kelimelerle idame ettiren eski California valisi son zamanlarda gittiği yere yeni süper anektodlar bırakıyor. Rambo’nun bıçağı ile ilgili anlattıklarının keyfi bitmeden Business Insider‘a harika bir done daha verdi Arnie. Filminin başarısızlığını Bill Clinton’ın seçimine bağladı.

Mevzubahis film 1993’te çıkan Last Action Hero. Bilenler biliyordur, özünde küçük bir çocuğun hayranı olduğu aksiyon filmlerinin dünyasına çekilmesini konu alan filmde Schwarzenegger Jack Slater isminde bir karakteri canlandırıyordu. Çok ilginç bir filmdi esasında, ama gişede bekleneni veremediği gibi döneminde de eleştirmenlerden geçerli not alamadı. Pek çok kişiye göre bu başarısız grafiğin sebebi filmin olduğu şeyin zıddı şekilde pazarlanmasıydı. Film aksiyon klişelerine dışarıdan bakan naif ve çocuksu bir hikayeydi. Filmi klişe bir aksiyon filmi olarak pazarladılar.

Last Action Hero

Ancak Arnie durumla ilgili farklı düşünüyor. Governatörümüz şöyle fikir belirtmiş konuyla ilgili:

“Başkan Clinton seçildi ve basın ne hikmetse her şeyi politik bir hâle getirdi. Düşündükleri şuydu: ‘Tamam, 80’lerin aksiyon filmlerinin vadesi tükendi ve işte mükemmel bir örneği de burada’, bunu düşündüler ve filmi kimse göremeden etrafına böyle bir algı ördüler. Aksiyon filmleri tükendi, Bill Clinton göreve geldi ve bundan sonraki moda şey kültürlü filmler. Bununla başa çıkamadım.

 

Schwarzenegger’in hipotezi enteresan bir hipotez, başkaları tarafından da tekrar edilecektir mutlaka. Ancak ben bu tip kültür değişimlerinin grafiğini tepeden aşağıya doğru çizen izahatleri isabetli bulamıyorum. Bill Clinton başa geldi diye insanlar kültürlü filmleri tercih etmeye başlamadılar. İnsanların kültürlü filmleri tercih etmesini sağlayan değişim Bill Clinton’ı başa getirdi. Bir adamın seçimi, komple bir toplumun dönüşümüne sebep olmuş olamaz yani; ancak o dönüşümün sonucu olabilir bana kalırsa. Siz ne diyorsunuz peki? Arnie’ye katılıyor musunuz, yoksa başka bir fikriniz mi var? Yorumlara yazın!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.