80’ler ve 90’lar Amerikan aksiyon sinemasını takip edenler hatırlayacaktır, o döneme damga vuran iki büyük aktör vardı: Sylverster Stallone ve Arnold Schwarzenegger. İki aktör aşağı yukarı aynı filmlerde, aşağı yukarı aynı rolleri oynarlardı devamlı. Sert polisler, gözüpek askerler, vazgeçmeyen dövüşçüler… Karşılıklı olarak bir neslin çocukluğuna tek attılar ve bunun sonucu olarak biz de bir çuval çerezlik –ama çok eğlenceli!– aksiyon filmine sahip olduk.

Bilmediğimiz şey ise, meğerse bu iki aktör derin bir kapışma içindelermiş. Daha önce Sylvester Stallone’dan “Bazı rolleri sırf Arnold ilgileniyor dedikleri için kabul ettim” itirafını duymuştuk, ancak Arnold geçtiğimiz gün Predator’un otuzuncu yıldönümü için iştirak ettiği bir organizasyonda meselenin bundan çok daha derine gittiğini açıkladı. Şöyle dedi eski Kaliforniya valisi:

sylvester-stallone-and-arnold-schwarzenegger-hated-each-other-in-the-80s

Aramızdaki hususu düzelttiğimiz için çok mutluyum, çünkü hoş bir durum değildi. Basında devamlı birbirimize sallıyorduk. Birbirimize kötü lakaplar takıyorduk, zayıf noktalarımıza saldırıyorduk ve her şey çok rekabetçiydi. O kadar saçma bir hâl aldı ki, en sonunda kimin daha çok kaslı olduğunu konuşuyorduk. Ben dedim ki, ‘Sly, unut bunu, çünkü aramızdan sadece bir kişi yedi kere Mr. Olympia oldu, o da benim!’. Ondan sonra ama büyük silahlar kullanmaya başladı. Mesele de kim daha büyük silah kullanıyor oldu. Sonra kim daha büyük bıçağı kullanıyor oldu. Rambo’da neredeyse kılıç kadar olan bıçağını hatırlıyor musunuz? Kimsenin öyle bir bıçağı yok! Ama Stallone bir tane yaptırdı, o yüzden ben de daha büyüğünü yaptırmak zorundaydım. Olay böyle gitti. Kim daha eşsiz adam öldürmelere imza atmıştı? Kim daha çok kişiyi öldürmüştü ekranda? Kimin gişesi daha yüksekti? Prodüksiyonun başında kimin vücut yağ oranı daha azdı? Bir sürü böyle şey olmaya bir başladı, hiç bitmedi. İnanılmazdı. 

Gerçekten de inanılmazmış… Yani, kas ve gişeyi anlayabiliyorum; ama kim ekran karşısında daha çok adam öldürdü, kimin silahı daha büyük, kimin öldürmeleri daha eşsiz? Bunlar ne kadar acayip kapışmalar yahu? Adamlar resmen yirmi yılı “kim daha çok testesteron” diye geçirmiş. Şikayetçi miyiz? Hayır! İkisi de baltayı gömeli çok uzun süre oldu zaten. E biz de bu kapışma esnasında bir ton film izledik. Aktörler de çılgınlarcasına şöhret ve para kazandı. Rambo’nun dana bıçağı da tarihe geçti. Kazan kazan kazan, değil mi?

 

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.