Yanıltıcı başlık atmak gibi bir derdimiz yok, o yüzden herkesin görebildiği Facebook önizleme metninden açıkça duyuralım: Bu henüz resmi bir şey değil. Hatta resmiden de pek uzak. Daha ziyade, kendisine bir teori diyebilirsiniz. Hani İngilizce’de bir tabir var ya “educated guess” diye? Hah, işte o. Yıllardır yapımcı beyanları, PR ajanslarının basın bültenleri ve yazar röportajları takip eden bir adam olarak söylüyorum. Böyle bir ihtimal var. İnanıyorum. Neden diye soracak olursanız da, anlatacaklarım var.

Şimdi olay şu, Arrow’un patronu Marc Guggenheim geçtiğimiz gün The Hollywood Reporter için eşi Tara Butters ve Butters’ın senarist ortağı Michelle Fazekas‘ı aldı karşısına ve çok tatlı bir röportaj yaptı. Röportajın sebebi, Fazekas ve Butters’ın bu akşam gala yapan Agent Carter‘ın “showrunner”‘ı olmaları. Gerçekten, röportajı okumanızı tavsiye ederim. Butters ve Guggenheim’ın karı koca dinamikleri çok keyifli bir okuma çıkartmış ortaya ve ortada “Marvel için çalışmak mı daha zor, DC için çalışmak mı?” gibi harika konular var. Fakat bizim asıl meselemiz bu değil.

Röportajın bir yerinde sorular Guggenheim’a yöneltiliyor. İlk sorulan şeylerden biri de, Arrow’da ileride kimleri görebileceğimize dair. Laf tabii ki DC’nin geliştirmekte olduğu Supergirl dizisine geliyor, ondan sonra da eşi Guggenheim’a “dizide kaç Justice League üyesi görmek istersin?” sorusunu yöneltiyor. Cevabı şu (bold yerleri biz koyduk):

Arrow-Season-3-Poster-Less-Superpowers

“En nihayetinde olay şu: Batman’i dizide görmek muhteşem olurdu. Gerçekten harika. Bunun yakın bir zamanda olacağını sanmıyorum, ama asla bilemezsiniz… belki bir gün. Bizim hep söylediğimiz bir şey var, dizide Huntress’ı da, Deathstroke’u da, Deadshot’ı da göreceğimizi sanmıyorduk. […] Şimdi üçüncü sezonumuzdayız ve Flash’ımız var, Suicide Squad’ımız var, Ray Palmer’ımız var ve Katana da geliyor. Öyle bir hâldeyiz ki Arrow’da galası yapılan karakterlerden ayrı bir dizi çıkartmak mümkün. […} Uzun lafın kısası, ben bu yolda hiçbir şey beklememeyi ve kehanetlerde bulunmamayı öğrendim.”

Bakın, eğer Batman’in Arrow’a katılması, bizim bu röportajı okumadan önce düşündüğümüz kadar imkansız olsaydı (çünkü yeni film geliyor, çünkü Batman TV’de gözükmek için fazla büyük bir yıldız vb.), Guggenheim açık ve net bir şekilde “ne alakası var be?” der, geçerdi. Dikkat ettiyseniz soru JLA yönünden geliyor, ama Guggenheim Batman’e kayıyor ister istemez. Acaba, Batman’i ufaktan ufaktan konu alan bir diziye gönderme yapılıyor olabilir mi burada? Mesela, Gotham’a?

Gotham ve Arrow’un aynı evrende geçtiğine dair ipuçları olduğunu sizlerle daha önce paylaşmıştık, hatırlayacaksınız. Bu çok uzun zamandır konuşulan bir şey. Gotham’ın ufak ufak time-skip yaşayacağı ve Bruce Wayne’i seneden seneye yaşlandıracağı da konuşulmuştu. Guggenheim’da “yakın bir zamanda olmaz” derken bunu kast ettiğini düşünüyorum ben. Bana soracak olursanız, Gotham yavaş yavaş gelecek ve Arrow’a yetişecek. Ondan sonra da bu genç Bruce Wayne ile, Oliver Queen’i yan yana göreceğiz.

Atın fav’a bekleyin, tutarsa “demişti lan adam” dersiniz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

15 Comments

 1. Tutku Tuzlu Reply

  Teorinin en zayıf yeri Gotham’ın Fox’ta, Arrow (ve Flash)’ın CW’de olması. Dolayısıyla zaman kadar, kanal uyumsuzluğu da sıkıntı yaratır diye düşünüyorum. Bunun yanısıra Warner Bros’un Batman kullanımı konusunda çok sıkı olduğu da hep söylenegelen bir şeydir. Smallville kaç sezon gitmesine, kendi JLA’ini kurmasına rağmen Batman materyali kullanmalarına izin vermemeleri de bunun bir kanıtı. Dizinin yöneticilerinden Andrew Kreisberg’de çook önce yaptığı açıklamalarda (okuyalı çok oldu) Nightwing’i diziye eklemek istediklerini ama bunun kendi ellerinde olmadığını açıklamıştı. Dolayısıyla çok umutlanmamak lazım bence. Ama ne güzel olur tabi. 🙂

 2. “bold yerleri biz koyduk” biraz yanlış anlaşılmaya müsait olmuş sanki. hani “adam aslında dememiş de biz bold kısımları oraya ekleyince anlam bütünlüğü bozulmuyor” gibi (öss türkçe sorusuna çevirdim farkındayım). adam halbuki hakikaten demiş onları röportajda.
  asıl mevzuya gelecek olursak, ben de Fox’taki Gotham’la evren paylaşımı ihtimalini düşük görüyorum. televizyon dünyası Buffy ve Angel’ın zamanından daha acımasız.

 3. Mert İdil Reply

  İnternetteki bir dedikoduya göre Flash dizisi Flashpoint’e bağlanılacak ve oluşan yeni evren film evreni olacak. Bu aslında yapılabilir bir proje ama tek bir sorun var.Hem Flashpoint öncesi evrende geçen Arrow’un, hem de Flashpoint sonrasındaki evrende geçen Man of Steel’ın aynı yıl (2013)’te yayına çıkmış olmaları.Ama Flashpoint olsa süper olur !

  • Berke Kadam Reply

   Her iki diziyi de izleyen biri olarak bu hiç aklıma gelmemişti. Flash’ın Flashpoint’e uyan bir hikayesi var, dizi oraya ilerleyebilir. Evet söylediğin gibi bir zaman karmaşası işi zorlaştırsa da Flash filminin (2018) çıkışından önce iki Flash olmasından kaynaklanan karışıklığı kaldırmak için dizi evrenini düzenlemek isteyebilirler ve Flashpoint burada kullanılabilir.

 4. Berke Kadam Reply

  Olur mu olur. Zaten film evreninden ayrı oldukları için DC’nin birçok karakterini kullanabiliyorlar. Ancak Batman TV ekranı için fazla büyük ve yapımcılar Metropolis ve Gotham isimlerini duyabileceğinizi sanmıyoruz diye açıklama yaptılar. Bunlar ihtimali düşürüyor. Ama gerçekleşirse geek camiasını aşırı mutlu edeceği kesin

 5. Ahmet Başak Reply

  Batman genç olarak gelmesi yakışık almaz bence. Batman her zamanki gibi yine tecrübeli olmalı. Dark knight returns gibi emeklilikte olabilir. Yani Batman önceden vardı ama şu an ortalıkta yok gibi. Harley Quinn’in de daha önce çıkması bu şekilde açıklanabilir.

  • Berkcan Zülfikar Reply

   Yaş konusunda kimsenin sıkıntısı olmasın zaten Batman’in genç ve çaylak olarak gelme ihtimalini Flash dizisinde sıfırladılar. Nasıl mı? Crossover bölümlerinin ilkinde gelen iki soru var. Birincisi Arrow’un bir mağarası olup olmaması, ikincisi de Arrowmobile. Bunlar direkt Batman göndermeleri ve Supernatural’de yaptıkları gibi alelade kullanışlan bir şey değil. Bu durum aslında Batman’in daha önceden var olduğu anlamına geliyor. Ayrıca, Arrow’un karanlık konseptinin temeli olmasını da sağlıyor bu önbilgi… Kısacası Gotham ile kesişme olursa, Batman kesinlikle daha olgun ve tecrübeli olarak görürüz Arrow’dan…

 6. Bence batman gözükmesi çok düşük ihtimal her zaman geekyapar’a güvenirim bu tür yazılarda çünkü dediklerinin %90 tutuyor ama çok zor batman dizisi çıkarsa belki olabilir oda GOT kadar bir bütçe gerek onada girmezler ama hayatımda her zaman şu 3’lüyü yan yana gormek ıstemısımdır C.bale stephen amell grant gustin batman flash ve arrow 3 lusu tabi bu oyuncular ile 🙂 bakalım gelecekte gorucez arrow dızisine kımlerın katılacagını

 7. Ruşen Akman Reply

  Evet arkadaşların farklı şirketler ile ilgili söyledikleri doğru ama aynı evrende oldukları için söyleşilerde Gotham / Constantine / Flash / Arrow crossover sorularına zor ama imkansız değil diye cevap verdiklerini de okumuştum. Şahsen en azından Arrow’da Gotham’dan bahsedilmesi bile beni çok mutlu eder. Smallville’de 10 sezon boyunca ha şimdi geldi geliyor diye bekledikten sonra hüsrana uğramıştık ama tekrar beklemeye başlamadığım anlamına gelmez 😀

 8. Gotham ile Arrow aynı evrende geçmiyor ki. Baştan yanlışsınız hocam… Aynı zamanda Warner Bros. Batman’in adının zikredilmesi bile yasak kılmıştı Arrow’a diye biliyorum. Ufaktan hype yaratmak için kesin reddetmedi sizde yediniz. Nayss

  • Ümit Can Demirci Reply

   katılıyorum sana zaten bu yüzden Arrow’un 1. sezonunda Batman in kızı olan Helena Wayne’i Helena Bertinelli diye yazmışlardı

 9. Engin Manic Reply

  evren paylaşımı olayında mensur arkadaşımızın yazdığına dikkat çekilmemiş. gothamda queen şirketinin sembolünü yeşil bir şekilde görmüştük. oraya yanlışlıkla veya öylesine konulmuş bir şey gibi durmuyordu

 10. Gothamda Queen Consolidated bariz bir şekilde gösterildi ama yıl hakkında bir bilgi yok Gotham da.Kullanılan telefonlar kapaklı telefonlar dokunmatik değil. Gotham günümüzden 10 yıl öncesinde geçiyor olabilir. Eğer öyleyse bir sonraki sezona zaman atlaması yapıp günümüze Bruce Wayne in Batman liğe başlayışı şeklinde giriş yapılabilir. Neticede dizinin genel dinamiği bir yerde zaman atlamasını mecbur kılıyor penguen en fazla 1 sezon daha çaylak takılır Fish Money sezon sonu ölür büyük ihtimal. Don Corleone de hep başta kalıcağına göre bir sonraki sezona mecburen konsep değişecek. Eğer öyle olursa Gothom ın 3. sezonu ile Arrow un 5. sezonu aynı zaman diliminde geçirip birleştirebilirler. Hem Batman bir sezonda kendini geliştriri hem de birleşme için gerekli alt yapılar hazırlanır. Ayrıca Flash ın ilk bölümünde gelecekte Oli ve Bruce un şirketleri birleştirdiğini gördük bunu göstermeleri boşuna değildi bence. Hatta Gotham ın en temelden alınma sebebini de buna yoruyorum ben direk bir Batman dizisi çıkartmak çok riskliydi en baştan hikayeyi alıp hem talebi arttırdılar hem de belli bir taban oluşturdular dizi için. Son olarak TV de ki DC ile sinemadaki DC nin birbirine bağlanıcağını sanmıyorum bence TV de kendi evreni ni yaratıp onu geliştrecekler. Arrow bu evrenin sıfırdan inşasındaki ilk taştı ardından Flash ve Gotham zaten Supergirl geliyor belki ileride yeni bir Superman dizisi de dahil olur. Flash da Green Lentern ile ilgili Easter egg de verildi o da gelir ise zaten TV de JL oluşturulur çok rahat iki kulvarda ayrı ayrı hüküm sürmek riski azaltır birleştirme işi çok düşük bir ihtimal. Flashpoint paradoksunu Supergirl un tanıtımı için ve bir ihtimal Superman ın dahili için kullanabilirler.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.