NAAAAAAAA SVENYAAAAAA! Konu Aslan Kral‘a gelince, Circle of Life şarkısını asla asıl dilinde ezberleyemediğimiz sözleriyle çığırmak adettendir. O sebeple geleneği bozmamak lazım, değil mi ama?

19 Haziran’da sinema salonlarına akın edecek animasyonların hası Aslan Kral tutkunlarına müjde olsun; ilk resmi fragman an itibari ile geldi ahali! Her şey o kadar gerçekçi ve o kada- Aaaay, durun önce fragmanı izleyin siz de, öyle konuşalım sonrasını.

Daha seneler öncesinden Jon Favreau’ya emanet edilmesiyle gündemimize düşen ve de tüm seslendirme kadrosuyla ağız sularımızı şapır şapır akıtan Aslan Kral‘ın kanlı canlı filmine şunun şurasında birkaç aycık kalmış olduğuna inanamıyoruz doğrusu. Zaman ne kadar çabuk geçmiş değil mi? Vallahi daha dün gibi hatırlıyoruz “Mufasa’nın ölümünü 4K kalitede izlemeye hazır değiliz!” esprileri (!) yaptığımızı üstelik…

Fragmanı izleyince eğer sizin de aklınızda “E bu efekt mefekt değil, bildiğin gerçek hayvanları eğitip şey yapmışlar ha.” gibisinden bir cümle aniden beliriveriyorsa sakın stres yapmayın, çünkü yalnız değilsiniz. Gözlerimizi ovuşturduk, gözlük camlarımızı temizledik, ekran parlaklığını son seviyeye getirdik ve biz de gördüklerimize adapte olmaya çabaladık. Çünkü gerçekten de CGI konusunda gelinen son noktanın inanılmaz derecede hastası olduk. Kimse bize bunun CGI olduğunu yutturamaz, gerçek hayvan çalıştırmışlar resmen!

Şaka bir yana, bu başarılı görsellik dışında filmin katabileceği çok bir şey yok diye düşünüyorum. Zira Disney animasyonundan çok fazla değişik olmayacak bu proje. Hikaye aynı, karakterler aynı. Belki Güzel ve Çirkin‘de yaptıkları gibi ufacık naçizane eklemeler yaparlar; ama o da çok ileriye gitmez bana kalırsa. Peki bu canlı film mantığı ne diye soracak olursanız aslında cevabının tamamen “para”da bittiğini tekrardan bir hatırlatalım.

cats

Hatta ben bu tür filmler için “tembel yazarlık” olayına bile girip çoğu zaman burun kıvırdım ama nedense birçok insan gibi Aslan Kral‘a karşı bunu pek diyemiyorum. Evet, gelecek Aladdin filmi için zerre heyecanımın olmadığını söylemekten çekinmiyorum ama her ne kadar aynı içeriği biraz daha iyi grafiklerle tüketecek olmamıza rağmen Aslan Kral‘ın yaşattığı onca duyguyu tekrardan nostaljik bir şekilde yaşayacak olmaktan ötürü bir nebze kararsızım. Bir yandan Mufasa’nın ölümünü sahiden de 4K teknolojisinde izlemek istemiyorum; kalbim dayanmaz benim! E ama öteki yandan da Güzel ve Çirkin ile başardıkları birçok şeyi acaba Aslan Kral‘da da başarabilecekler mi diye merak ediyorum. Üstelik Jon Favreau var başta, o da azıcık heyecanımı gıdıklıyor yani.

Ancak noktayı koymadan önce ufak bir şey söylemek istiyorum: Fragmandaki tüm repliklerin bir hayvana ait olduğunu ve bu replikleri duyduğumuz sırada hiçbirinin özel olarak suratını görmediğimizi siz de fark ettiniz mi? Bu yüzden “Acaba CGI, son haliyle gelince göz mü kanatacak da önceden böyle yapıyorlar?” demeden edemedim bir an için. Umarım haksız çıkarım bu konuda da, gerçek hayvan oynattıkları düşüncem baki kalır.

O değil de Timon ve Pumbaa’yı görünce sizin de “HAKUNA MATATA!” diye bağırasınız gelmedi mi? Ay ben çok nostaljik oldum, beni bırakın siz devam edin lütfen.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.