HBO için hazırlandığı duyurulan Game of Thrones dizilerini yakın zamanda izleyebileceğimizi kafamızda kesinleştirmek biraz zor olabiliyor. Kötü bir dizi finalini takip eden altı adet yan dizi duyurusu, bunun en büyük sebeplerinden olsa gerek. Küresel bir salgın sebebiyle yavaşlayan yapım süreçleri ve 2019’dan sonraki iki yılın sanki uzun ama tek bir yılmış gibi geçmesi, bir diğeri. Bir de tabii duyurulan yapımların ilki olacağını bildiğimiz bir tanesinin -Akgezenler’i anlatacak olan Bloodmoon’un- iptal edildiği aynı gece, yeni bir dizinin yapımına başlandığı yönünde haberler almak var.

Takdir edersiniz ki bütün bunların birleşiminde insanın yakın tarihe yönelik emniyetli bir şekilde heyecanlanması pek mümkün olmuyor. Ya da olmuyordu, diyelim çünkü 2022’de seyirciyle buluşacağı kesinleşen House of the Dragon’dan ilk resmi teaser geldi!

Westeros’a son bakışı atmamızdan üç yüz yıl öncesinde geçecek olan House of the Dragon, Targaryen ailesinin Westeros’a hükmetme hikâyesini anlatacak ve George R.R. Martin’in iki kitaplık bir seri olarak düşündüğü ama henüz sadece ilkini yayımlayabildiği Fire and Blood kitabından uyarlanacak. Martin’in bizzat kendisi de dizinin yapımcı koltuğunda oturduğunu ve ayrıca senaryoyla ilgili de zaman zaman görev aldığını belirtmek gerekir. Bu sefer kitaplardaki tasvirine daha uygun yapmaya çalıştıkları demir tahtta, Paddy Considine‘in hayat verdiği Viserys Targeryen oturuyor.

Teaser boyunca bizlere sesiyle Kral Viserys’in kardeşi Deamon Targaryen rolündeki Matt Smith eşlik ediyor ve bence kendisine ayrı bir paragraf açmak lazım. Bildiğiniz gibi Matt Smith, House of the Dragon’dan gelen ilk görsellerde de yer alıyordu, yani karakterini gördüğümüz ilk yer burası değil. Yine de çoğumuzun zihninde Doctor Who ile başlayıp, The Crown‘a uzanan bir serüveni var ve tek bir sarışın Matt Smith fotoğrafı üzerinden onu, Game of Thrones’ta bir Targaryen olarak düşünmek eğreti olabiliyor. Şimdi, teaser’ın otuz beşinci saniyesinde kendisini hareket hâlinde ve mimikleriyle görünce sanki bir Targaryen olmak için oyunculuğa başlamış gibi hissediyorum. Belki ben abartıyorum tabii, o da olabilir. Öyleyse yazın.

Dizinin oyuncu kadrosunda Paddy Considine ve  Matt Smith’e, Emma D’arcy (Prenses Rhaenyra Targaryen), Olivia Cooke (Alicent Hightower), Steve Toussaint (Sea Snake), Eva Best (Prenses Rhaenys Velaryon), Rhy Ifans (Otto Hightower), Sonoya Mizuno (Mysria) ve Fabien Frankel (Sör Christian Cole) eşlik edecekler.

Teaser’a tıklarken aklımda, “Bir bakayım nasıl yapmışlar“dan başka bir şey yoktu. Sonra video oynamaya başladı, tanıdık bir melodinin ilk notasını duydum ve takribi olarak üç dakika sonra, bu yazıyı yazıyorum. David Benioff ve D. B. Weiss yok, George R. R. Martin gemi dümenine olabilecek en yakın yerde, on yedi tane de ejderha göreceğimiz söyleniyor. Emniyetli bir heyecan duyup duymadığımı da sizlerin takdirine bıraktım. Sizde durumlar nasıl?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.