7. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Yönetmen: Andrew Dominik
Başrol: Brad Pitt, Casey Affleck, Sam Shepard
Yıl: 2007
Neden burada?: Korkutucu derecede hakkı yenmiş bir filmdir Jesse James. O sene çıkan No Country for Old Men ve There Will Be Blood gibi neo-western’lerin arasında adının anılmaması ciddi anlamda cinayet. İzleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

 

6. Django Unchained

Yönetmen: Quentin Tarantino
Başrol: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio
Yıl: 2012
Neden burada?: Tarantino’nun en iyi yaptığı şey, sevdiği türlerin iz bırakmış eserlerinden bir kolaj yapıp, üzerine kendi imzasını basmak. Django’da da yaptığı şey bu. Kimilerine göre Tarantino’nun başyapıtı.

 

5. Once Upon a Time in the West

Yönetmen: Sergio Leone
Başrol: Henry Fonda, Charles Bronson, Claudia Cardinale
Yıl: 1968
Neden burada?: Sergio Leone’nin ölümsüz Western’lerinden biri olduğu için. Kusursuz Leone formülünün her biri burada, gizemli bir yabancı, azılı bir eşkiya ve güzel bir kadın…

 

4. True Grit

Yönetmen: Joel & Ethan Coen
Başrol: Jeff Bridges, Matt Damon, Hailee Steinfeld
Yıl: 2010
Neden burada?: 1957 çıkışlı aynı adlı filmin yeniden yapımı olan True Grit, ya da Türkçe’siyle “İz Peşinde”, hemen hemen herkesçe orijinalinden daha iyi bulundu. Bunda Coen’lerin kıymetli tarzının da payı çok yüksek.

 

3. Dead Man

Yönetmen: Jim Jarmusch
Başrol: Johnny Depp, Gary Farmer, Crispin Glover
Yıl: 1995
Neden burada?: Jarmusch’un inanılmaz isabetli bir şekilde “psychedelic Western” olarak tanımladığı Dead Man, bize sorarsanız hem onun, hem de Johnny Depp’in kariyerinin zirve noktasıydı. Kim ne derse desin, bir başyapıt.

 

2. Unforgiven

Yönetmen: Clint Eastwood
Başrol: Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman
Yıl: 1992
Neden burada?: “Son bir iş”… Kaç Western böyle başladı bilmiyoruz, ama işin arkasında Western denince belki de ilk, ilk akla gelen adam Clint Eastwood olunca, biz o son işe daha bir inanıyoruz. Efsanevi bir filmdi Unforgiven. Unutulmaz…

 

1. The Dollars Trilogy

Yönetmen: Sergio Leone
Başrol: Clint Eastwood, Lee Van Cleef
Yıl: 1964-1965-1966
Neden burada?: Bu üç filmi ayrı ayrı listeye soksak, birbirleri ardına ilk üç sırayı kapacaklar; onların dışarı ittiği iki filme ayıp olacaktı. Biz tarihin gördüğü bu en iyi Western filmlerini üçü bir değerlendirelim istedik. Bir Avuç Dolar İçin, Bir Avuç Dolar Daha ve İyi, Kötü ve Çirkin; şapkamızı size çıkartıyoruz!

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.