Eskiden yeni bir grupla tanışmak için hatırı sayılır bir mesai harcamanız gerekirdi: Grubu sizden önce mesai harcamış bir arkadaşınızın vesilesiyle duyacaktınız, sonra gidip fiziksel kopya edinmek için yol tepecektiniz; ya da last.fm arşınlanacaktı saatlerce, ya da forum köşeleri, ya da öneri siteleri… Spotify çıktı, hipsterlık bozuldu. Algoritma size ayda üç bin kişinin dinlediği grupları da ateşliyor; Taylor Swift ve kadrosunu da. Her yerden suratınıza müzik yağıyor.

Gelin görün ki bu kadar fazla yeni müzik ve yeni müzisyenle tanışmanın negatif bir etkisi de var: Çoğunun benzediğini fark ediyorsunuz. Yo gerçekten, grupların çoğu başka bir ya da birkaç grubun seslerine benzeştirilerek açıklanabiliyor. “Nasıl bir şey Dirty Projectors?” diyen olursa, “Grizzly Bear’le Animal Collective’in birleşimi gibi düşün” der yollarsınız mesela. Bunların arasında gerçekten hiç kimseye benzememeyi başarabilen çok az. Hiç kimseye benzememeyi, kendisine benzemekle aynı anda başarabilen daha da az. Kendisine benzeyerek bir yandan da taş gibi müzik yapan; üç, bilemedin beş yüz.

Tshegue bunlardan biri.

Grup Fransa – Kongo ortak yapımı. İki kişiden oluşyor. Bir tarafta Nicolas Dacunha var, öteki tarafta ise Faty Sy Savanet. Dacunha Paris’in, Savanet ise Kinshasa’nın banliyölerinden. Yaptıkları müziği “kabile müziği” ve “garage rock” birleşimi olarak anlatıyorlar. Kabile müziği tarafını sağlayan şey bir yandan Savanet’in özgüveni açık ağzından taşan vokalleri, bir yandan da arkayı ray gibi döşeyen perküsyon ritmleri. Garage rock tarafını yaratan şey ise yaklaşımları, enerjileri, gerçeklikleri, hakikatleri…

Hepsinin birleşiminde ve kesişiminde ortaya çıkan şey ise yukarıda dinlediğiniz EPSurvivor. Henüz grubun tek bitmiş materyali bu. Bununla birlikte Avrupa’da küçük küçük turneliyorlar şu an. Bir baştan sonra dinleyin EP’yi. İlk şarkısından son şarkısına kadar. Yorgan döşek on altı dakika zaten. O on altı dakikanın sonunda turneyi bırakıp bir an önce albüm yapmaya başlamalarını dileyeceksiniz. Orada durmamalarını, bir albüm daha yapmalarını, sonra bir tane daha, sonra bir tane daha. Geçen sene çıkmış ilk EP, ama yetmez. Her ay albüm çıkarmalarını isteyeceksiniz Dacunha – Savanet ikilisinin.

Eğer sizi şu dakikaya kadar ikna edemediysem, şunu diyeyim son bir çare olarak: Özene bezene FIFA oyununa konulsun diye yapmışlar gibi EP’yi. Yani FIFA oynarken çalan tınılara coşuyorsanız, Survivor sizi net ihya edecek…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.