Youtuber övmek huyum değildir ama internet başında bolca vakit geçirince insanın alışkanlıkları da şekilleniyor. Eskiden pek inanmazdım ama artık fikirlerim değişti: İnternette hayatınızı söndürebileceğiniz gibi harika şeyler keşfetmeniz de olası. Fırsat buldukça burada değeri bilinmemiş Youtuber’ları tanıtmaya çalışacağım. Haberdarı az ama yaptıkları işler büyük insanlar hayatın bir diğer zalimliği, elden geldikçe yaraları saralım.

Avustralya çıkışlı oyun yorumcusu Gggmanlives kaliteli bir iş yapma gayesiyle yola çıkıldığında hobi seviyesindeki youtuberlığın bile büyük ilgi görebileceğinin kanıtı bir başarı hikayesi. 2008 yılında yayına açılan kanalın gerçekten büyüme süreci ise son birkaç yıla denk geliyor. Kanalın daha bin kişilik bile takipçisi olmadığı günleri hatırlayan biri olarak bugün 60.000 sınırına yaklaştığını görmek bende tebessüm yaratmakta, Gggmanlives’ın kendisindeki mutluluğu düşünemiyorum.

Kanalı son iki senede yükselişe taşıyan olay aslında basit: Gggmanlives sevdiği tür üzerinden, çok seyredilme kaygısı olmadan işini yapıyor. Birkaç istisnai videoyu saymazsak kanaldaki oyun incelemelerinin tamamı FPS türünde oyunlar üzerine. Burada internette rast geldiğim en geniş ve sürekliliği en sıkı şekilde tutturmuş FPS arşivi ile karşılaştığımı söyleyebilirim. Son yıllardaki ilgiden ötürü güncel oyunların incelemeleri daha sık karşımıza çıksa kanalda pek çok indie ve retro FPS ile tanışmanız olası. Gggmanlives’in Doom serisiyle özel bir gönül bağı da olduğundan Doom tarihindeki pek çok ürün düzenli bir şekilde kanalda yerini alıyor. Bunların yanında şu ara görece zayıf kalsa da Mod Corner videolarında büyük sürprizlerle karşılaşmanız olası. Aylardır büyük keyifle oynadığım (ve 2016 Doom’unun sahip olduğumuz kalitede olmasında şüphesiz etkisi olan) Brutal Doom ile Gggmanlives sayesinde tanıştım.

Özetle kesinlikle takip listesinde bulunması gereken bir kanaldan bahsediyoruz. Bundan sonrası tadımlık birer video bırakarak kararı siz okurlara bırakmaktır artık:

Retro Review: Daikatana:

Bir oyun yorumcusunu en güzel değerlendirme şekli muhtemelen gene kabuller üzerinde gösterdiği tepkilerden geçer. İnternette Daikatana üzerine sayısız inceleme bulabilirsiniz, bunların büyük kısmı ise “ne kadar iyi bir Angry Joe klonu olabiliriz?” hedefiyle yola çıkar. Gggmanlives çok alışılmadık bir şey yapıyor ve dünyanın en kötü oyunlarından birini gerçekten üzerine kafa yorarak değerlendiriyor. Geldiği sonuç onca diğer yorumcudan farklı mı? Pek değil, ama kesinlikle daha bilgilendirici ve kulaklara daha az hasar veriyor.

 

Mod Corner: Brutal Doom

Bana şu günlerde eski bir bilgisayarla da mutlu olunabileceğini öğrettiği için Gggmanlives’e ne kadar teşekkür etsem az. Üzerine fazla konuşmaya gerek yok, dört dakikalık bu video sizi tavlamazsa ne tavlar bilemiyorum.

 

Güncel Videolar: Bioshock Infinite

Kapanış videosu olarak ise Gggmanlives’ın en katılmadığım videosunu seçiyorum. Bioshock Infinite karşısında gerçekleşen kutuplaşmada oyuna daha negatif bakan Gggmanlives gene de teraziyi olabildiğince adil bir şekilde ayarlamaya çalışıyor. Değerlendirmeleri tartışmalı ama kesinlikle dikkate alınmayı hak eden cinsten.

Bu yeni kanaldan keyif almanız dileğiyle…

Author

Eskilerin dediği gibi: "You must gather your party before venturing forth"

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.