Eski aksiyon kahramanları için altın çağdayız. Bugün eğlence kültürünün hedef kitlesi olan biz geekler çocukluğumuzda gençliğimizde gördüğümüz filmlere sahip çıkıyoruz ve Hollywood da bunun farkında. O sebeple 80’lerde 90’larda ne varsa bize sunmaya çalışıyorlar. O dönemde ne var ne bir yeniden yapım görücek belliki. E o dönemin en sağlam işlerinden biri de Conan the Barbarian‘dı tartışmasız. Dolayısıyla Arnold’ın yeniden sinemaya odaklanmasıyla da sıranın ona gelmesi an meselesiydi.

Geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık’ta gerçekleşen “Experience with Arnold Schwarzenegger” aktivitesinde bizzat Arnold bu barbar kahramanımızın döneceğini müjdeledi bizlere. İsminin daha önce söylenenin aksine “The Legend of Conan” değil “Conan the Conqueror” olacağını belirttiği gibi, filmin senaryosunun yazılmış olduğunu, yönetmen arayışı içinde olduklarını da söylemiş. Tabii oradaki densizler 69 yaşındaki oyuncuya böylesi fiziksel bir rolün altından kalkabilir mi diye sormuşlar. O da her gün çalışıyor olmanın böyle avantajları olduğunu, zamanı tersine çevirdiğini, son filmlerinde pek çok sahnede dublör kullanmadığını ve kendini son derece iyi hissettiğini söylemiş.

248969

Arnold’lı bir Conan filmi haberi ilk olarak 2012’de The Legend of Conan adıyla ortaya atılmıştı. O zamanlar söylenenler, yeni filmin 2011’de Jason Momoa‘nın oynadığı başarısız reboot’u görmezden geleceği ve direkt olarak orijinal filme bağlanacağı yönündeydi. Zaten “Conan the Conqueror” ismi de 1982’de gösterime giren Conan the Barbarian ve 1984’de giren Conan the Destroyer filmlerinin üçlemesini tamamlayacak ve 1987’de gösterime girmesi planlanan filmin adıydı. O dönem Arnold “Predator” filmine odaklanıp, çekimler sarktı; sonra araya atılan çok da süper olmayan Red Sonya filmiyle oyuncunun kontratı da bitince yalan olmuş oldu. O filmin senaryosu da sonradan ciddi tahribata uğrayıp dönemin Herkül’ü Kevin Sorbo’nun başrolünde olduğu  “Kull the Conqueror” filmine dönüşmüştü ki, gördüğüm de en başarısız filmlerden biridir kendisi.

Açıkçası yeniden yapım bir Conan filmi heyecanlandırsa da, benim de Arnold’ın eski tadı verip veremeyeceği konusunda ciddi şüphelerim var. Acaba yeni nesile devir teslim tarzı bir film daha mı güzel olur hazır yeni yeni bir sürü yıldız ortaya çıkıyorken. Bir de tabi role inanılmaz yakışmış Momoa’ya rağmen inanılmaz berbat bir filme imza atıldığı gerçeği de var. Yoksa bu fantezi ile mitolojiyi, büyüyle kılıcı mükemmel harmanlayan film serisini yeniden görmeye hayır diyemeyiz tabi. En azından o 80’lerin efsane filmleri hatırına şöyle bir bakarız diye düşünüyorum. Siz ne diyorsunuz? Yeni bir Conan nasıl olmalı ya da Arnold’lı bir Conan’a var mıyız?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.