Ben çocuktum, Need for Speed dünyanın en büyük yarış oyunu markasıydı. Ne Gran Turismo bilirdik biz PlayStation 1 sahibi olmayan fakir gençler olarak, ne de daha piyasada Forza, Burnout, GRID gibi markalar vardı. Need for Speed’i alır, El Nino’yu hileyle açar, polislerden kaçardık. Dahasını da bilmezdik. Sonra Need for Speed bizimle büyüdü, Underground geldi, bir anda ona delirdik kolektif olarak. Modifikasyon oyunun nişanesi olmuştu artık. Underground 2’den sonra bir düşüş başladı. Sonra adlarını tek tek say diye kafama silah dayasanız söyleyemeyeceğim bir poşet NfS çıkarttı EA.

Bu önlenemez düşüş, bir noktadan sonra oyunun her basın bülteninde “bu sefer Need for Speed’i Need for Speed yapan şeylere dönüyoruz” beyanıyla tanıtılmasına sebep oldu. Her oyunda böyleydi resmen. Seri bir ara üç kola bölündü, bir parçası Criterion’a verildi, Criterion’ın yaptıkları çok beğenildi, tek kişilik hikayeye odaklanan bir oyun yaptılar, fena değildi, yarı simülasyon çıkarttılar o takdir edildi ama ara ara Need for Speed daimi olarak “özümüze geri dönüyoruz bu sefer!” diye çıkmayı ihmal etmedi.

1432224467-nfs-announce-2

E ne diyelim, emniyet kemerlerinizi bağlayın, zira Need for Speed özüne bir defa daha geri dönüyor. Criterion’un küçülmesiyle kalan firma Ghost Games’in geliştirdiği yeni oyun, özüne öyle bir hızla dönüyor ki adına bir altyazı koymaya bile tenezzül etmemiş. Oyunumuzun adı Need for Speed’den fazlası değil, ama Mortal Kombat, Tomb Raider ve SimCity gibi örneklerde yaptığımız gibi bir noktadan sonra biz kendisine Need for Speed 2015 diyeceğiz kuvvetle muhtemel.

Oyunun ilk fragmanı 15 Haziran 2015’te online olarak yayınlanacak, oyunun kendisi ise bu yılın sonbaharında PC, PS4 ve Xbox One için piyasaya sürülecek. Modifikasyon, daimi gecede bir açık dünya, “sizi içine çekecek” denilen bir hikaye, otantik “kentli araba kültürü” gibi laflar ediliyor oyunla ilgili. Bir de grafikleri çok başka olacak deniyor. Bakalım, inşallah? Seriye ilgimi sekiz oyun kadar önce yitirdiğimden, pek yükselemiyorum, ama bu oyunun herhangi bir şekilde ümitsiz gözüktüğü anlamına da gelmiyor. Siz ne diyorsunuz ey geekler?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Comments

 1. Bugra Cihan Reply

  şehir sürekli ıslak olacak galiba. Fotolardan anladığım kadarıyla tema böyle

 2. art vandelay Reply

  porsche unleashed’in üstüne bir oyun çıkaramadılar hala.

 3. Doğukan Köse Reply

  Most wanted gibi serinin en iyi oyununu adını kullanıp hiç ettiler bu sefer underground için aynı şeyi yapacaklar gibi duruyo

 4. Shadow in the Dark Reply

  “Need for Speed’i alır, El Nino’yu hileyle açar, polislerden kaçardık”
  Bu cümle benim için geçmişe açılan bir portal oldu.Bütün yarışlarımı hatırladım.Split-Screen sayesinde daha da heyecanlı alon ve abim ile saatlerin nasıl geçtiğini anlayamadığımız bir oyundu.Split-Screen kaldırılsa da oyun Underground 2 ‘ye kadar belirli bir seviyede gitti fakat daha sonra çıkan oyunlar aynı etkiyi yaratmadı.Artık gerçekten özüne dönmüş bir NFS görürüz.

  İsteyenlere akıllara kazınmış Live-Action Intro
  ( https://www.youtube.com/watch?v=CQCIdBTxohs )
  ( https://www.youtube.com/watch?v=N6kPh02GfOk )

 5. Yiğitcan, her şeye varım ama Underground 2’den sonra düşüş başladı diye Most Wanted’ı da diğerleriyle aynı kefeye koymana müsaade etmem! Yedirtmem! Istırırım da yedirtmem!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.