Bunun açık bir tespitini yapmak istiyorum, ama bir yandan da deli gibi zorlanıyorum çalışırken. Film stüdyoları, Marvel’ın da etkisiyle artık neredeyse sadece “hanedan” diye çevirebileceğimiz franchise’lara odaklanmayı tercih etmiş vaziyetteler. Bunun önceki “seri” filmlerden, ya da “üçlemelerden” ince bir farkı var. İnanın, bu fark film sayısında mı yatıyor, yan ürünlerinden mi geliyor tam noktasını bulamıyorum; ama marka değeri işin içinde çok önemli bir yer tutuyor, ondan eminim. Artık tekil filmler tercih edilmiyor pek. En az dört filmi planlanmamış işlere onay verilmiyor.

Bu elinde dev markalar olan stüdyolar için rahat bir iş; yanında oyunu, kitabı, oyuncağı ve gelecek filmlerinin vaadiyle gelen tüm isimlere film çekme kararını rahatça veriyorlar. Diğer firmalar ise daha yoktan bir şeyler var etmek durumunda. Lionsgate’in durumu da o işte. Ellerinde bir Disney, bir Warner, bir Fox, bir Universal ile kapışacak kadar fazla hanedanları yok. Onlar ne yapıyorlar? Olanı yükseltmeye çalışıyorlar ve bunu yaparken de tercih ettikleri isimler hakikaten çok acayip.

Now-You-See-Me-2

Lionsgate CEO’su Jon Feltheimer, geçtiğimiz gün bir yatırım toplantısında “Now You See Me 3”’ün hazırlıklarına başladıklarını aktardı mesela. Haber bu. Henüz Now You See Me 2 çıkmış değil. Now You See Me de zaten öyle dillere destan efsane olan, bir anda gişeyi yıkıp geçen bir film değildi. On sene önce olsa Lionsgate “iyi yahu, beklenmedik yerden yarım bir hit çıkarttık” der, kârını sayar, yoluna devam ederdi. Şimdi? Şimdi ise “franchise’lara verdiğimiz ağırlığı arttırma planımız var” diyorlar, Now You See Me 2 gelmeden 3’e başlıyorlar.

Ben kendi payıma çok da hanedan çıkartılacak bir tarafını görmüyorum Now You See Me’nin. İkinci film The Second Act’i merakla bekliyorum, zira ilkinden bir keyif almıştım, ama öte noktasında çok bir arzum yok. Bakalım, belki de ikinci filmle bu fikrim değişir, kim bilir? Now You See Me: The Second Act ilk filmden koruduğu kadrosuna Lizzy Caplan ve Daniel Radcliffe’i katarak, 10 Haziran 2016’da vizyona girmiş olacak. O zaman göreceğiz!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Comments

 1. Ferhat Ulu Reply

  Konusu fena olmamakla beraber filmde yapılan hiçbir sihrin açıklamasını geçtim mantığını bile anlatmamışlardı yada anlatamadılar. İnsan en uç bilim kurgu filminde bile bir gerçeklik payı arıyor. O yüzden eğlenceli ama derinliği anlamı olmayan bir film benim gözümde

  • dediğin ufak numaralar için geçerliydi açklamadılar ama onları da açıklamaya kalksalar bi espirisi olmayacaktı illüzyon show izlemiyoruz nihayetinde..

   • Ben de katılıyorum Ferhat’a. Yani adam elinde ışın topları atıp adam öldürse ve peşine “I just do it” dese, bundan ben de zevk almazdım, zira aynı şey ilk filmde de hissettim. Gerçekçi sorunlara gerçekçi olmayan çözümler üretip bunları açıklamadan olayları geçiştirmek, anlamsız, çaresiz gözüküyor bana da. Muhtemelen 2. filmi de izlerim ama bu kesinlikle Lionsgate’in istediği şekilde olmayacak ondan eminim. Belki 3. film, o da 2’ye bağlı.

 2. Selen Özkan Reply

  hanedan çıkartılacak bir tarafı olmadığı kısmına katılmıyorum şahsen. now you see me’nin konusu gibi büyülü bir özelliği var; çok geniş bir kesime hitap ediyor. avengers tarzı süper kahraman filmlerini fazla aksiyonlu bulup da sevmeyenler bile aşık olabiliyor bu filme, onu gördüm ben izlettiğim kişilerde -ki yaş olarak birbirinden farklı bayağı kişiye izlettim. hani büyülü bir yanı var ama her kesim bunu beğeniyor ve bir sürü ilgi alanının sınırlarına giriyor. daha sonra birilerine “film izleyelim.” dediğim zaman “now you see me gibi bir şeyler yok mu ya?” yanıtını aldığım da oldu. eğer ikinci filmi güzel bir kurguya oturtabilirlerse serinin patlama yapacağına inanıyorum.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.