Batman sadece çizgi roman sayfaları ve beyaz ekranda mevcut bulunmuyor tabii ki. Pelerinli mücahitimiz (buna daha iyi bir çeviri bulamadık mı?) bu ikisinin arasında bir yerde de sık sık boy gösteriyor: Animasyon film ve diziler. Batman animasyonları, ne hikmetse, her zaman benzer süper kahraman animasyonlarından çok, çok daha üst seviyede oluyorlar -aynı Batman oyunlarının ve Batman filmlerinin diğer süper kahraman adaptasyonlarından daha iyi olması gibi. Bunun sebebi her neyse, aşağıdaki 10 animasyon dizi veya filmi kaçırmananız gerektiği kanaatindeyiz.

Buyurun!

1. The Adventures of Batman & Robin / The New Batman Adventures

BATMANANIMATED

Birbirini direkt takip eden bir iki animasyon dizi, sırasıyla 1992-95, 97-99 yılları arasında yayınlandı. TNBA ilkinin elde ettiği başarıya sahip olamadı, ama bir bütün olarak elde ettiğimizde, 89’daki Burton filmiyle gazını iyice alan Batman manyaklığına yepyeni bir nesli dahil ettiğini görmek mümkün. “Dark Deco” adı verilen sanat tarzı, Paul Dini ve ekibinin yazım tarzıyla birleşti, üzerine belki de en sevdiğimiz Batman-Joker ikililerinden biri eklendi: Kevin Conroy ve Mark Hamill. Sonuç: dört Emmy ödülü ve TV Guide tarafından yapılan “Gelmiş geçmiş en iyi çizgi diziler” listesinde bir yedincilik.

 

2. Batman Beyond

BATMANBEYOND

Bir dizi bilindik Batman formülünün orta yerine cyberpunk, bilim kurgu, gerilim temaları ekleyince o diziye tapılır, başka bir şey yapılmaz. Arkasında Alan Burnett, Paul Dini, Glen Murakami ve Bruce Timm olan Batman Beyond’da kara şövalyeyi yine Kevin Conroy seslendiriyordu. DC Animated Universe’in geleceğinde geçen Beyond, dürüst olmak gerekirse çocukken izlediğimizde kesinlikle anlamadığımız bazı temalara da sahipmiş, bunu da vakit geçip büyüdükten sonra görebildik. Sonradan müthiş bir filmi de yapıldı: Batman Beyond: Return of the Joker adı altında. O da ayrı bir klasiktir.

 

3. Batman: Mask of the Phantasm

MASKOFTHEPHANTASM

Adventures of Batman & Robin’in film uyarlamasıydı bir nevi. Conroy ve Hamill aynen muhafaza edilmişti, senaryoyu da yine Burnett ve Dini’nin başını çektiği bir ekip yazıyor, yönetmenliği de o “Dark Deco” tadından sorumlu Radomski & Timm ikilisi üstleniyordu. 1993 senesinde vizyona girdi. Tarihe not düşülsün, eleştirmenler bayılmasına rağmen ani bir kararla DVD değil, salon çıkışı yaptığından finanssal olarak patladı. Bu tip hikayelerin sonu genelde bellidir, ama olsun biz yine de söyleyelim: Sonrasında VHS/DVD satışlarında büyük başarı elde etti. Bize sorarsanız gelmiş geçmiş en iyi Batman filmlerinden biridir.

 

4. Batman & Mr. Freeze: SubZero

SUBZERO

1993’teki Mask of the Phantasm ile başlayan animasyon film üçlemesinin ikinci ayağıydı. Şimdiden alenen söyleyelim, aşağı yukarı aynı zamanlarda çıkmış ve yine Mr. Freeze’i gösteren Batman & Robin rezaleti yerine oturun dizinizi kırıp bunu izleyin. Başrolde yine Kevin Conroy’un olduğu, ama bu sefer yaratıcı kadronun biraz daha farklı olduğu SubZero, canlı çekilen ekürisine kıyasla eleştirmenler tarafından resmen öve öve bitirilemedi. Şu an Rotten Tomatoes notu %90, IMDB notu ise 7.0. Animasyon dünyasının en büyük ödülü olan Annie’yi de eve götürmüş olması cabası.

 

5. Batman: Mystery of the Batwoman

Batman Mystery of the Batwoman

Böylelikle üstte söylediğimiz ABR üçlemesinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu sefer hikayede Alan Burnett’in parmağı vardı, Reaves senaryolaştırdı, Curt Geda’da yönetti. Batman ve Batwoman rollerini de ilahi Kevin Conroy ve sonradan Closer dizisinin baş rolünde izleyeceğimiz Kyra Sedgwick paylaştı. Batman ve Batwoman’ın kapışmasını izlemek gerçekten eğlenceliydi ve -dürüst olmak gerekirse her üçlemede olduğu gibi- önceki filmlerden daha zayıf olsa da 72 dakikalık süresi boyunca sizi pek sıkmıyordu. Zaten sadece Kevin Conroy 72 dakika boyunca “I’m Batman” dese onu da dinleriz.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Comment

  1. sessizce osuran adam Reply

    Batman beyondu önermişsiniz ama hiç bir yerde ne düzgün bir altyazısı ne de türkçe dublajlı halini bulamadım

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.